Náměrníky a jak je použít
Přiblížíte se nebezpečné úžině a na břehu si všimnete dvou kamenných mohyl. K čemu jsou a jak je používat?
Říká se jim náměrníky. Mohou mít různou podobu. Slouží k přesné navigaci nebezpečnými místy. Dnes, v době GPS, již nejsou tak časté, ale stále jsou místa, kde je můžeme potkat. Jedním z nich je například úžina Vela Proversa na Kornatech.
Co to je?
Jde o dvojice znaků, které, jsou-li v zákrytu, vyznačují přesný směr. Tento směr obvykle vymezuje bezpečný průjezd navigačně obtížnou nebo nebezpečnou, oblastí.
Znaky mohou mít různou podobu. Může jít o kamenné mohyly, jako na Kornatech, může jít o znaky kuželovitého tvaru, může jít o desky s nakreslenou svislou čarou. Důležité je, že z pohledu pozorovatele je nižší znak blíže.
Jak s tím pracovat?
Pokud toto vím, již mohu s náměrníky pracovat. Pokud jsou v linii nad sebou, jedu správně. Nejsou-li v linii, bude nutné směr opravit
Spodní vpravo
Je-li spodní znak vpravo, pohybuji se vlevo od správného směru. Znamená to, že musím změnit svůj směr vpravo, abych se na správný směr dostal.
V linii
Jsem na správném směru a stačí mi tento směr držet i nadále.
Spodní vlevo
Je-li spodní znak vlevo, pohybuji se vpravo od správného směru. Znamená to, že musím změnit svůj směr vlevo, abych se na správný směr dostal.
Je to jednoduché a přesné, že?
Jak je to v noci?
V noci můžeme mít smůlu, nebo mají znaky světla. Pak je to jednoduché. Jsou to světla stejné charakteristiky, jedno blíže, druhé dále, jedno níže, druhé výše. Orientujeme se podle nich stejně, jako podle znaků.
Možná vám přijde, že pokud jste se s nimi ještě nikdy nesetkali, že již nejsou. Není to pravda. Na světě je mnoho věcí, které jste neviděli. A existují...
6040
Související články
Navigačně složitá místa v noci
Navigačně složitá místa v noci
Místo, které je ve dne jasně vyznačené, se může stát za tmy nebezpečnou pastí. Nebudete-li na tuto alternativu připraveni můžete zažít nepříjemné chvíle za kormidlem.
Praktický kurz trimu a práce s plachtami na Lipně
Praktický kurz trimu a práce s plachtami na Lipně
Máte mezery při práci s plachtami? Nedaří se vám plachty správně vytrimovat? Předjíždějí vás ostatní plachetnice? stoupají ostřeji a jsou rychlejší?
Kurz freedivingu s Lodními novinami - poslední volná místa
Kurz freedivingu s Lodními novinami - poslední volná místa
Loňské kurzy freedivingu s Lodními novinami proběhly úspěšně. Některé výkony účastníků doslova vyrážely dech. Běžné časy pod vodou se pohybovaly mezi 2 a 3 minutami, ale našli se i tací, kteří dokázali vydržet pod hladinou i přes 4 minuty. Letos jsme připravili víkendový kurz na začátek května.