Na kotvě: Pozor na ostatní!
Čím více kotevního řetězu, tím lépe kotva drží. Mohu tedy na 5 metrech hloubky vypustit 50 metrů řetězu, nebo je to nebezpečné?
Více řetězu lépe drží. Svatá pravda. Proč tam tedy vždy nevysypat vše, co mám?
I když na kotvištích obvykle vídáme opačný problém, kdy mnozí používají kotvu jen jako olovnici a měří s ní hloubku, i k přílišnému vypouštění řetězu občas dochází. Podívejte se na první obrázek. Černě nakreslené lodě vypustily 25 metrů řetězu, jak si žádala hloubka 5 metrů. Na červeně znázorněné jachtě se skipper dozvěděl, že čím více je řetězu ve vodě, tím lépe kotva drží. Proto tam vysypal rovnou 40 metrů. Na hloubku nehledě. S krásným pocitem z dobře vykonané práce si dal večeři, láhev místa zapil několika travaricema a usnul jako špalek.
Zaspal tak noční změnu větru a ráno s třeštící hlavou nechápal, jak je možné, že stojí na dosah lodi, která byla večer bezpečně daleko. A to měl štěstí, že nedošlo ke kolizi. Lodě poletují na kotvě ze strany na stranu a v podobné situaci by k srážce snadno mohlo dojít.
Proto je dobré, vypouštět jen tolik řetězu, kolik si hloubka v místě zasluhuje. Pokud by bylo v noci třeba, kontrolovaně můžeme vypustit více.
Ve druhém případě se podíváme, jak zvolit místo na kotvení ve chvíli, kdy jsou některé jachty vyvázány na břehu. V takovém případě se celá situace v zátoce změní. Lodě vyvázané na břeh mají obvykle vypuštěno více řetězu, než je třeba. Je to dáno tím, že správná vzdálenost od břehu pro vypuštění kotvy se špatně odhaduje, a proto bývá kotva hozena dále. navíc je tu strach z břehu za zády.
Od jachet vyvázaných na břehu je třeba se držet dále. Černě znázorněné jachty stojí v bezpečné vzdálenosti a ani při změně větru nebudou ohrožovat jachty vyvázané na břehu a ani jejich kotvy.
Červeně znázorněné jachty na první pohled také stojí bezpečně. Platí to však jen do chvíle, než se otočí vítr. V takovém okamžiku hrozí srážka s vyvázanými loděmi, případně náš řetěz pohybující se v těsné blízkosti jejich kotvy, může ohrozit jejich kotvu.
Pro červené lodě by bylo bezpečnější zakotvit a vyvázat se na břeh.
9437
Související články
Kurz noční plavby a bezpečného kotvení
Kurz noční plavby a bezpečného kotvení
Na podzim jsme připravili nový zdokonalovací kurz pro méně zkušené (nebo méně sebejisté) jachtaře. Tentokrát půjde o kurz noční plavby a bezpečného kotvení. Znovu jde o třídenní kurzy, podobně jako kurzy přístavních manévrů, které budou probíhat v Chorvatsku.
Co nahradí AIS?
Co nahradí AIS?
Automatický identifikační systém AIS byl vyvinut v 90. letech a do provozu se prosazoval v první dekádě nového tisíciletí. Postupem let se stával díky silnějším vysílačům, aktualizacím softwaru a dalším inovacím stále spolehlivějším. Nyní se chystá hlubší integrace AIS s ostatními prostředky námořní komunikace, jejímž výsledkem bude robustní systém výměny dat na moři.
Katamaran ano, či ne? Tipy pro začátečníky 4
Katamaran ano, či ne? Tipy pro začátečníky 4
Další rozdíl mezi katamaranem a jednotrupou lodí najdeme v kotvení. na rozdíl od jednotrupé jachty, klde je kotva a kotevní vrátek na přídi, je na na katamaranech obvykle vrátek před stěžněm mezi plováky. Proto je třeba kotevní řetěz při kotvení fixovat lanem na obě přídě plováků.