Na kotvě: Pozor na ostatní!
Čím více kotevního řetězu, tím lépe kotva drží. Mohu tedy na 5 metrech hloubky vypustit 50 metrů řetězu, nebo je to nebezpečné?
Více řetězu lépe drží. Svatá pravda. Proč tam tedy vždy nevysypat vše, co mám?
I když na kotvištích obvykle vídáme opačný problém, kdy mnozí používají kotvu jen jako olovnici a měří s ní hloubku, i k přílišnému vypouštění řetězu občas dochází. Podívejte se na první obrázek. Černě nakreslené lodě vypustily 25 metrů řetězu, jak si žádala hloubka 5 metrů. Na červeně znázorněné jachtě se skipper dozvěděl, že čím více je řetězu ve vodě, tím lépe kotva drží. Proto tam vysypal rovnou 40 metrů. Na hloubku nehledě. S krásným pocitem z dobře vykonané práce si dal večeři, láhev místa zapil několika travaricema a usnul jako špalek.
Zaspal tak noční změnu větru a ráno s třeštící hlavou nechápal, jak je možné, že stojí na dosah lodi, která byla večer bezpečně daleko. A to měl štěstí, že nedošlo ke kolizi. Lodě poletují na kotvě ze strany na stranu a v podobné situaci by k srážce snadno mohlo dojít.
Proto je dobré, vypouštět jen tolik řetězu, kolik si hloubka v místě zasluhuje. Pokud by bylo v noci třeba, kontrolovaně můžeme vypustit více.
Ve druhém případě se podíváme, jak zvolit místo na kotvení ve chvíli, kdy jsou některé jachty vyvázány na břehu. V takovém případě se celá situace v zátoce změní. Lodě vyvázané na břeh mají obvykle vypuštěno více řetězu, než je třeba. Je to dáno tím, že správná vzdálenost od břehu pro vypuštění kotvy se špatně odhaduje, a proto bývá kotva hozena dále. navíc je tu strach z břehu za zády.
Od jachet vyvázaných na břehu je třeba se držet dále. Černě znázorněné jachty stojí v bezpečné vzdálenosti a ani při změně větru nebudou ohrožovat jachty vyvázané na břehu a ani jejich kotvy.
Červeně znázorněné jachty na první pohled také stojí bezpečně. Platí to však jen do chvíle, než se otočí vítr. V takovém okamžiku hrozí srážka s vyvázanými loděmi, případně náš řetěz pohybující se v těsné blízkosti jejich kotvy, může ohrozit jejich kotvu.
Pro červené lodě by bylo bezpečnější zakotvit a vyvázat se na břeh.
9995
Související články
Proč neopouštět jachtu na kotvě
Proč neopouštět jachtu na kotvě
Kotviště u Stromboli je známé. Známé tím, že stojí za starou belu. Špatně drží kotva a není chráněné před vlnami. Ukázalo se to i během naší jarní plavby.
Jak velká vlna může překlopit jachtu?
Jak velká vlna může překlopit jachtu?
Laici často přicházejí s nejistou otázkou: „Opravdu se jachta nemůže překlopit?“ Odpověď zní: „Může, ale stěžněm dolů ji nepřeklopí vítr, ale vlna.“ Jak velká musí být vlna, aby to dokázala?
Nebezpečná halza? Co dělat?
Nebezpečná halza? Co dělat?
Halza může být nebezpečná. Když ji nezvládneme. Mnozí méně zkušení jachtaři se jí bojí. Mnozí nezkušení na druhou stranu žádné obavy nemají.