Na Kanáry za 2 dny
Vyplujete z Bretaně a za 48 hodin jste na Kanárech. Zdá se to těžko uvěřitelné, ale jde to. Pokud tedy máte k dispozici správnou loď. A posádku. Samozřejmě posádku taky, to je bez diskuze. Kdo něco takového dokáže?
Takto neskutečně rychlé jsou trimarany Maxi Edmond de Rothschild a Sodebo Ultim 3. Oba jsou na rekordní plavbě okolo světa, oba se snaží překonat rekord trimaranu IDEC Sport Francise Joyona z roku 2017.
Oba trimarany protnuly startovní čáru u ostrova Ouessant jen půl hodiny po sobě. Vypluly ve středu nad ránem kolem třetí hodiny ranní. Je to rekordní pokus, ale zároveň i závod kolem světa. V roce 2015 se jel podobný závod. Před 5 lety spolu soupeřily trimarany Spindrift a IDEC Sport. Oběma rekord utekl…
Je těžko možné si představit, jak plavba na podobných trimaranech probíhá. Zkuste ale zavřít oči a přenést se do kokpitu jednoho z nich. Je tmavá noc, teplota kolem 10°C, přešla fronta, vítr variuje mezi 25 a 35 uzly, vlny dosahují výšky 5 metrů. Vy letíte nocí rychlostí 40 uzlů. Celá loď je zaplavována ledovou tříští. Nevidíte nic. Jen své vlastní poziční světlo. Tak vypadá plavba nocí na trimaranu. Chce to kuráž…
Oba trimarany plují chvílemi na dohled od sebe. Náskok na rekordní plavbu Francise Joyona je kolem 140 mil. Maxi Edmond de Rothschild má zatím za sebou 4 halzy a dnes bude nejspíše halzovat již jen jednou. Jediná halza by ho měla dovést až k rovníkovým tišinám. Trimaran Sodebo Ultim 3 má za sebou o dvě halzy méně. Také on se po dalším obratu dostane až do tišin. Rychlosti obou trimaranů se drží v současné chvíli pod 35 uzly.
Polohy obou trimaranů najdete zde a zde.
3633
Související články
Přešel Messinu suchou nohou
Přešel Messinu suchou nohou
Nejde sice o biblický zázrak, i když pro mě to určité prvky zázraku jeví. Jaan Roose z jisté nejmenované pobaltské země přešel po kusu popruhu Messinu. Mezi dvěma elektrickými sloupy, které si jistě ti, kdo tudy pluli, pamatují. 3646 metrů, ve výšce 220 metrů nad hladinou moře.
Největší příliv na světě
Největší příliv na světě
Kde je na světě největší rozdíl hladin mezi přílivem a odlivem? Kolik to je? V Benátkách je maximum 1,2 m, Na Tenerife je to 2,5 m, V Hamburku 4,6 m. Kde je největší příliv v Evropě a jaký je největší skok na světě?
Proč je hurikán Beryl rekordní?
Proč je hurikán Beryl rekordní?
Hurikán Beryl zasáhl oblast mezi Grenadou a Sv.Vincentem silou nejvyššího 5. stupně na Saffir-Simpsonově stupnici. Záběry například z ostrova Carriacou ukazují většinu staveb zničených. Jde o nejčasnější hurikán v historii sledování, který dosáhl 5. stupně. Co za to může?