Možná nevypadají lákavě, ale chutnají božsky
Plody moře buď milujete, nebo se jim velkým obloukem vyhýbáte. Pokud je však ochutnáte, zjistíte, že váš počáteční odpor byl zcela zbytečný. Prozradíme vám, které plody moře jsou kromě ryb, které se v našem jídelníčku vyskytují běžně, chuťově nejlepší.
Krevety
Krevety
zdroj: www.bookingthesea.com
Začněme klasikou. Mezi nejoblíbenější mořské plody patří krevety. Vybrat si můžete z mnoha druhů. Ty největší se nazývají garnáti, za nimi hned následují tygří krevety. Nejlepší chuť mají samozřejmě čerstvé. Ty kvalitní poznáte podle toho, že mají lesklou schránku beze skvrn a příjemně voní. Skvěle chutnají se zeleninovým salátem, česnekem a bílým vínem či máslem na křupavém pečivu.
Slávky
Slávky
Slávky
zdroj: www.bookingthesea.com
Tyto mušle se vyznačují mořskou vůní a jemnou slanou chutí. Jejich maso je pevné, pružné a obsahuje množství vitamínů a bílkovin. Nejčastěji se podávají vařené. Tepelně se upravují zaživa. Slávka by měla být před bodem varu uzavřená. Pokud se však po tepelné úpravě neotevře, nejíme ji, mohla by způsobit trávicí potíže. Výborně chutnají slávky vařené bez lastur na bílém víně s kořenovou zeleninou.
Chobotnice
Chobotnice
zdroj: www.bookingthesea.com
Skvělou chutí dají chobotnice rychle zapomenout na svůj nevábný vzhled. Nejčastěji se připravují jejich chapadla. Maso je tužší, má výraznou vůni a je výborným zdrojem bílkovin a omega-3-mastných kyselin. Chobotnici můžete vařit, smažit, péct i grilovat.
Kalamáry
Kalamáry
zdroj: bookingthesea.com
Znáte tradiční kalamárové kroužky? Pokud ne, nemusíte z nich mít strach. Chutnají výborně, a ještě k tomu obsahují veliké množství omega-3-mastných kyselin. Maso těchto hlavonožců je měkké, bílé, s jemně nasládlou chutí. Kroužky kalamárů se mohou smažit nebo plnit a následně péct.
Ďas mořský
Ďas mořský
zdroj: www.bookingthesea.com
A na závěr přeci jen přidáme i jednu rybu. Ale ne ledajakou. Ďas mořský není na první pohled zrovna pěkná ryba, ale jeho maso rozhodně patří k mořským delikatesám. Jeho chuť připomíná humra a jeho výhodou je i to, že kromě páteře neobsahuje žádné kosti.
Pokud toužíte po nezapomenutelné dovolené u moře, klikněte na www.bookingthesea.com, kde najdete širokou nabídku lodí nejen v Chorvatsku ale i po celém světě.
Článek je komerční prezentací.
5453
Související články
Ztroskotání trajektu na Premudě
Ztroskotání trajektu na Premudě
V pátek v 1820 ztroskotal trajekt Princ Zadra u ostrova Premuda. Podle svědků najel plnou rychlostí na útes Bračići na dohled od přístavu Krijal. Na palubě bylo 72 pasažérů. Druhý den šel ke dnu. Na potápěčské mapě Jadranu přibyl nový vrak.
Když se nechce domů…
Když se nechce domů…
Listopad v Praze. Ranní mrazíky, mlha, nízká oblačnost, šedivé dny. A tma. Přílišná porce tmy pro život po padesátce. Nebo raději slunce od úsvitu do soumraku, teploty nad 20 a jachting bez konkrétních cílů?
Úspěšný dokument Loď na České televizi
Úspěšný dokument Loď na České televizi
Na webu České televize si můžete pustit vynikající chorvatský dokument Loď o loděnici Uljanik v Pule, která byla založená v roce 1856. Po dlouhé agónii v novém tisíciletí zemřela. Film byl oceněn na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě v loňském roce.