Mlha, led a 30 uzlů
Francois Gabart chce obeplout svět nejrychleji. Počasí mu ale hází klacky pod nohy. Proto musel zamířit až daleko do země chladu, mlh a ledovců. Pluje jen půl dne plavby od antarktického ledového příkrovu.
300 mil od Antarktidy
300 mil dělí maxitrimaran Macif od Antarktidy. Od lámajícího se ledovcového příkrovu, který obklopuje nejjižnější kontinent. I když je na jižní polokouli léto, pro tato místa to neplatí. Teplota je jen kousek nad nulou a to jen díky tomu, že v současné chvíli vane teplý vítr od severu. Nad ledovým oceánem je mlha, viditelnost chabá. Zvláště vezmeme-li v úvahu, že Macif už zase letí 30 uzlů.
Antarktická zkratka
Nejkratší plavba kolem světa vede co nejblíže Antarktidy. Má to svá rizika. Plovoucí kusy ledu mohou plavbu kdykoli ukončit. Navíc v těchto místech již není žádný lodní provoz. I menší nehoda může mít fatální následky.
Těžké rozhodnutí
Gabart plavbu tak daleko na jihu neplánoval. Do cesty se však postavila tlaková níže, která vyžadovala rozhodnutí. Plout daleko na sever a dostat se do příznivého větru na její severní straně. Lákavé řešení, plné tepla a příjemných podmínek. Tato cesta by však po pár dnech skončila v bezvětří tlakové výše.
Nebo zatnout zuby a zamířit na jih. Do zimy, rizika srážky, do nervózních vod u Antarktidy. Ale s vyhlídkou, že Macif zůstane ve hře o rekord. Gabart se rozhodl pro druhou možnost a dnes již zase nabral rychlost. Náskok na rekord je díky poloze daleko na jihu více než 700 mil.
Polohu lodi najdete zde.
Článek byl vytvořen za pomoci Google překladu z francouzštiny. Podle nedávných zpráv z médií se kvalita překladů v poslední době skokově zlepšila.
Je to naprostá pravda, jak můžete sami posoudit.
"Změna strategie tento víkend s očekávaným meteorologickým pozdvižení v Indickém oceánu v během týdne: bezbožní Mosambik deprese nakonec rozpadl a přenosné chodba očekává severně od Kerguelen se promění v lepkavou tlakové výše. Dokončila se velká šoupátka směrem k antipodům, místo se zigzagodromiem mezi ledovci a žilkami větru podél Howlingových 50 ..."
3921
Související články
Gitana 18, 250 000 hodin práce
Gitana 18, 250 000 hodin práce
Bude rychlejší než nejrychlejší trimarany Ultime. Jak ustřelí svým soupeřům? Překoná rekord okolo světa? O kolik? V září by měl být na vodu spuštěn nejnovější trimaran třídy Ultime Gitana 18. Detaily jsou zatím tajné…
Bulharská černomořská flotila
Bulharská černomořská flotila
Vody Černého moře u bulharských břehů brázdí roztodivná plavidla. Několik z nich jsme vyfotili a v příštích dnech je předvedeme.
Přešel Messinu suchou nohou
Přešel Messinu suchou nohou
Nejde sice o biblický zázrak, i když pro mě to určité prvky zázraku jeví. Jaan Roose z jisté nejmenované pobaltské země přešel po kusu popruhu Messinu. Mezi dvěma elektrickými sloupy, které si jistě ti, kdo tudy pluli, pamatují. 3646 metrů, ve výšce 220 metrů nad hladinou moře.