Metoda Pacák, varianta Melichar
Nedávno jsme psali o metodě Jirky Pacáka na přípravu záďových vyvazovacích lan při přistání zádí v případě, že jsou na molu pacholata. Vynikající metoda jak rychle zafixovat návětrné lano ve správné délce. Nyní zde máme variantu Melichar, která odstraňuje jediný slabší bod metody.
Popis metody Pacák najdete zde, proto nebudeme na její popis znovu plýtvat písmenky.
Slabším bodem metody je, že lano, které jde přímo na vinšnu, není nikde limitováno ve svém pohybu a při vysokém molu pak visí na zadním koši. Jde sice jen o část síly držící jachtu, ale přesto je to nepříjemné. Varianta Melichar tento problém řeší.
Smyčka lana, které se nahazuje na pachole, vede ze záďového vazáku, kde je uvázáno běžným uzem na vazáku, vede na pachole a od pacholete na vinšnu. Pacákova metoda. Melichar však před vinšnou zařadil protažení lana mezi nohami vazáku. Jako průvlakem. Takto má lano přesné vedení a neopírá se o zadní koš. Pěkný zlepšovák.
Více o přístavních manévrech najdete zde.
4157
Související články
Aby rychle zatočila…
Aby rychle zatočila…
V těsném prostoru maríny potřebujete, aby při couvání jachta rychle zatočila. Musíte se vejít do úzké mezery mezi jachtami. Jak to udělat, aby poslechla a čeho se naopak vyvarovat?
Nové, aktualizované, rozšířené a samozřejmě lepší Přístavní manévry
Nové, aktualizované, rozšířené a samozřejmě lepší Přístavní manévry
Již počtvrté vydáme oblíbenou knihu Přístavní manévry. Je změněná, aktualizovaná a rozšířená. Ačkoli lodě se ovládají stále stejně, kniha je natolik lepší, že bude zajímavá i pro majitele starších vydání.
Co dokážu/nedokážu s jachtou?
Co dokážu/nedokážu s jachtou?
Pluji na jachtě, která nemá záďový boční propeler. Přesto jsem schopen s ní manévrovat stejně, jako by ho měla. Nebo také ne. Záleží na tom, na jaké jachtě pluji. Jaký je v tom rozdíl?