Lano s olovem pro lepší kotvení
Pokud jste majitelem menší plachetnice, nebo člunu a často s lodí kotvíte, asi jste při pořizování kotevního vybavení řešili otázku, jestli mít na lodi kotevní řetěz, lano, nebo kombinaci obojího. Výhody řetězu jsou nesporné, ale na menších lodích se často řeší problém s prostorem v malé kotevně, navíc manipulace bez elektrického vrátku není dvakrát příjemná. S lanem se pracuje daleko lépe, ale jeho nižší váha může být při kotvení na škodu. Často se tento problém vyřeší pár metry řetězu u kotvy a zbytkem lana.
Na trhu je ale celkem zajímavé řešení, které mohu z osobní zkušenosti doporučit. Jedná se o klasické pletené lano s polyesteru, které ale uvnitř má všitá olověná závaží, která výrazně zvyšují jeho hmotnost. S lanem se výborně pracuje, nepoškrábete se při spouštění gelcoat a váha lana mnohonásobně zvyšuje jeho efektivitu při kotvení.
Lano má v nabídce například firma Plastimo (u nás fas yachting)
5438
Související články
Jak přečkali bouři na Istrii na kotvě?
Jak přečkali bouři na Istrii na kotvě?
Německý Yacht přinesl zajímavý popis přípravy na bouři a její přečkání minulý týden v Rovinji. Svoji strategii popsali manželé Schmidbauerovi. Připomínám, že vítr dosahoval rychlosti 60 uzlů a 30 lodí skončilo na pobřeží.
Kotvení v bočním větru mezi lodě
Kotvení v bočním větru mezi lodě
Plujete v Řecku, potřebujete zakotvit a zajet mezi lodě. Fouká solidní boční vítr. Jak na to, aby vás vítr nesnesl na závětrnou jachtu?
Vypsali jsme podzimní kurzy v Chorvatsku…
Vypsali jsme podzimní kurzy v Chorvatsku…
Máme vypsané podzimní kurzy, které pořádáme v říjnu v Chorvatsku. Některé z našich kurzů jsou v podzimním termínu vhodnější než na jaře, díky delší noci a teplé vodě.