Konec bezstarostného léta…
Co se to stalo? Španělsko a Řecky byly po vedrech a suchu zasaženy mimořádně silnými bouřemi a povodněmi. Videa ze zasažených oblastí jsou hrozivá.
Vynecháme tentokrát Španělsko a podíváme se na situaci v Řecku. Nejvíce zasažen byl přístav Volos a okolí, včetně souostroví Severní Sporady, jehož součástí je i oblíbený ostrov Skiathos. S trochou nadsázky můžeme říci: „A je po dovolené!“
Videa u článku jsou z Volosu a okolí a druhé je přímo ze Skiathosu, tentokrát již po skončení deště.
Zdá se, že doby, kdy počasí mělo pravidelné cykly, na které bylo možné se spolehnout, jsou pryč. Letošní léto překypuje extrémy. Červenec a srpen byly mimořádně teplé (i na léto mimořádně teplé) a nyní přišlo toto. Enormní srážky a povodeň, která smetla vše, co jí stálo v cestě.
Skoro to vypadá, jako by skončilo bezstarostné období a čeká nás čas zvratů a nestability. A zřejmě jsme součástí příčin toho všeho. Dlouho jsme žili na dluh, plundrovali, ničili, vysávali zdroje, které se na Zemi tvořily po miliony a stamiliony let. Zřejmě přišel čas, kdy je třeba začít dluhy splácet.
1048
Související články
Jak velká vlna může překlopit jachtu?
Jak velká vlna může překlopit jachtu?
Laici často přicházejí s nejistou otázkou: „Opravdu se jachta nemůže překlopit?“ Odpověď zní: „Může, ale stěžněm dolů ji nepřeklopí vítr, ale vlna.“ Jak velká musí být vlna, aby to dokázala?
Znáte vítr na Jadranu
Znáte vítr na Jadranu
Na oceánu je vítr anonymní. Bývá závislý na tlakovém gradientu, a to jak směr, tak i síla. Ve Středomoří je situace jiná. Každý vítr zde má své jméno, svou jasnou charakteristiku. Podle názvu větru poznáme, co můžeme očekávat.
Proč nejsou na lodi náhradní pneumatiky?
Proč nejsou na lodi náhradní pneumatiky?
Co dělat, když vás zastihne bouře na nechvalně proslulém ostrově Goli otok, nám napsal David Španěl.