Konec bezstarostného léta…
Co se to stalo? Španělsko a Řecky byly po vedrech a suchu zasaženy mimořádně silnými bouřemi a povodněmi. Videa ze zasažených oblastí jsou hrozivá.
Vynecháme tentokrát Španělsko a podíváme se na situaci v Řecku. Nejvíce zasažen byl přístav Volos a okolí, včetně souostroví Severní Sporady, jehož součástí je i oblíbený ostrov Skiathos. S trochou nadsázky můžeme říci: „A je po dovolené!“
Videa u článku jsou z Volosu a okolí a druhé je přímo ze Skiathosu, tentokrát již po skončení deště.
Zdá se, že doby, kdy počasí mělo pravidelné cykly, na které bylo možné se spolehnout, jsou pryč. Letošní léto překypuje extrémy. Červenec a srpen byly mimořádně teplé (i na léto mimořádně teplé) a nyní přišlo toto. Enormní srážky a povodeň, která smetla vše, co jí stálo v cestě.
Skoro to vypadá, jako by skončilo bezstarostné období a čeká nás čas zvratů a nestability. A zřejmě jsme součástí příčin toho všeho. Dlouho jsme žili na dluh, plundrovali, ničili, vysávali zdroje, které se na Zemi tvořily po miliony a stamiliony let. Zřejmě přišel čas, kdy je třeba začít dluhy splácet.
899
Související články
Kalamita
Kalamita
Představte si, že denně dojíždíte do práce trajektem. Zafouká jugo, nejede trajekt, zafouká bóra, nejede trajekt. Každý vítr je vlastně kalamita. V zimě se pak z denní cesty do zaměstnání stává jen občasné povyražení z ostrovní nudy.
Proč to mám rád v Řecku?
Proč to mám rád v Řecku?
Chorvatsko je zemí, ve které během roku trávím nejvíce týdnů. Srdeční záležitostí je však Řecko. Proč, čím je jiné?
Nákladní loď se potopila v Egeji
Nákladní loď se potopila v Egeji
Nákladní loď Raptor, plující pod vlajkou souostroví Komory, se potopila nedaleko ostrova Lesbos. Ze čtrnáctičlenné posádky se podařilo zachránit jediného námořníka.