Konec bezstarostného léta…
Co se to stalo? Španělsko a Řecky byly po vedrech a suchu zasaženy mimořádně silnými bouřemi a povodněmi. Videa ze zasažených oblastí jsou hrozivá.
Vynecháme tentokrát Španělsko a podíváme se na situaci v Řecku. Nejvíce zasažen byl přístav Volos a okolí, včetně souostroví Severní Sporady, jehož součástí je i oblíbený ostrov Skiathos. S trochou nadsázky můžeme říci: „A je po dovolené!“
Videa u článku jsou z Volosu a okolí a druhé je přímo ze Skiathosu, tentokrát již po skončení deště.
Zdá se, že doby, kdy počasí mělo pravidelné cykly, na které bylo možné se spolehnout, jsou pryč. Letošní léto překypuje extrémy. Červenec a srpen byly mimořádně teplé (i na léto mimořádně teplé) a nyní přišlo toto. Enormní srážky a povodeň, která smetla vše, co jí stálo v cestě.
Skoro to vypadá, jako by skončilo bezstarostné období a čeká nás čas zvratů a nestability. A zřejmě jsme součástí příčin toho všeho. Dlouho jsme žili na dluh, plundrovali, ničili, vysávali zdroje, které se na Zemi tvořily po miliony a stamiliony let. Zřejmě přišel čas, kdy je třeba začít dluhy splácet.
1203
Související články
Hledat úkryt před bouří?
Hledat úkryt před bouří?
Bouřlivému počasí je nejlepší se vyhnout. Sledovat předpověď počasí a případně nevyplouvat. Co když mě ale zachytí na moři? Mám se snažit skrýt v přístavu?
Když se ještě čekalo na vítr
Když se ještě čekalo na vítr
Nefouká. Stojíte 24 hodin na dohled od přístavu. Zažili jste to někdy? Dnes, když vypnou vítr, nastartujete motor a pokračujete v plavbě.
Já bych už vyplul…
Já bych už vyplul…
Vyplout již v únoru, v březnu? Proč ne. Nejlépe je u moře, když turističtí nájezdníci teprve sbírají síly na atak jižním směrem ve svých domovech. A není na to trochu chladno? A krátký den? Záleží, jak se na to díváte...