Když skončilo jugo...
Minulý týden bičovalo pobřeží Jadranu několikrát extrémní jugo. Vítr je pryč, ale po něm zbyly na plážích, v zátokách a přístavech desítky tun plastového odpadu. Moře vrací, co mu dáváme.
Celý Jadran je dnes plný plastů. Zřejmě nejbohatším zdrojem této suroviny jsou Albánie a Černá Hora. V těchto zemích se koryta řek a stěny kaňonů často mění ve skládky odpadu všeho druhu. Pak už stačí jen prudké přívalové deště, nebo jarní tání, a odpad se vydá na svoji pouť k nejbližšímu moři. A tam se ho vejde…
Proto po každém jugu skončí v ostrovních zátokách tolik plastu. Pláže bývají na jaře zanesené odpadem. Pokud by nebyly na jaře vyčištěné, turista by se otočil a ve své domovině raději zamířil na plovárnu.
Jugo tedy doneslo odpad, ale vlastně ho bylo v porovnání s jarními větry málo. Po dlouhém létě ještě není odpad z řek splavený do moře, k tomu dojde až po zimě. Na jaře se máme na co těšit.
5457
Související články
Sibérie
Sibérie
Dnes v noci na Jadranu divočina. Jižní a jihozápadní vítr před studenou frontou bude na severu Jadranu sílit až k 55 uzlům. Vítr a nízký tlak způsobí vzestup hladiny moře. V některých přístavech dojde i na zaplavení nábřeží a přilehlých ulic.
Znáte vítr na Jadranu
Znáte vítr na Jadranu
Na oceánu je vítr anonymní. Bývá závislý na tlakovém gradientu, a to jak směr, tak i síla. Ve Středomoří je situace jiná. Každý vítr zde má své jméno, svou jasnou charakteristiku. Podle názvu větru poznáme, co můžeme očekávat.
Když v přístavu nemusí být bezpečno
Když v přístavu nemusí být bezpečno
Přístav znamená bezpečí. Nebo se to může zdát. Jsou ale situace, kdy má stání v přístavu k bezpečí daleko. Trhají se lana, jachty poletují jak korkové zátky. Stačí se podívat na video.