Pozor na bouřky v Chorvatsku v noci a zítra
Počasí v Chorvatsku bude zase bouřlivé. Pro všechny jachtaře na místě by to mělo být varováním. Studená fronta se blíží. Chorvatští meteorologové vydali červený meteoalarm.
Jste-li na lodi na Jadranu, je třeba se mít na pozoru. Od noci dále je vydán červený meteoalarm pro oblast Istrie a Kvarneru. Přecházející studená fronta se bude přesouvat na jih. Varování zní na silné bouřky a je v platnosti až do čtvrtka. Bouřky se postupně budou přesouvat na jih. Vyloučené nejsou ani vodní smrště, které si asi lépe představíte jako slabší tornáda nad mořskou hladinou. Během zítřka by mělo sílit jugo místy v poryvech přes 45 uzlů podle chorvatského Aladina, na frontě se bude rychle stáčet na jihozápad - západ a nakonec severozápad. Ani tyto hodnoty větru ale nemusí být v bouřkách strop.
Silné deště mohou dosáhnout intenzity až 100 mm/hod, to znamená hezkých 100 litrů na čtverec o straně 1 metr. Na palubu vaší 13 metrů dlouhé jachty tak může během jediné hodiny napršet cca 4000 litrů vody dešťové, tedy pitné. Máte-li prázdné tanky a nechce-li se vám do maríny, budete mít příležitost. Pokud budete ve správný čas na správném místě. Nejvíce zasažena dešti bude již několikrát vyplavená Istrie.
Sledujte pečlivě předpovědi, při plánování stání buďte velmi konzervativní a nezapomeňte na meteoradar. Vše najdete na Windy a konzultovat můžete různé meteorologické modely.
1283
Související články
Kde je v Chorvatsku zakázáno kotvení
Kde je v Chorvatsku zakázáno kotvení
Kotvení lodí a jachet je v Chorvatsku podle zákona o pomorskom dobru výrazně omezeno. Snadno se můžete ocitnout v situaci, kdy je vám napařena pokuta a pořádně ani nevíte za co.
Čekání ve Velom Iži...
Čekání ve Velom Iži...
Na ostrově Iž se stále na něco čeká. Čeká se na sezónu, na turisty, na to až odjedou, na trajekt, na lékárnu, na spoluhráče, nebo třeba na vulkanizéra.
Chcete znát počasí na příští plavbu?
Chcete znát počasí na příští plavbu?
Chceme-li se vydat na delší plavbu, je dobré vědět, jestli budeme celou dobu křižovat proti větru, nebo se svezeme s větrem od zádi. Je dobré mít představu, jestli bude převládat bezvětří nebo silné bouře, jestli se nevydáváme všanc tropickým cyklónám. K tomu všemu poslouží Pilot Atlas.