Kdy poprvé vyplout na charter?
Zima je dlouhá a jachtař trpí abstinenčními příznaky. Kdy poprvé vyplout na charter? V květnu? V dubnu? Nebo už dokonce v březnu? Jaké můžete v těchto měsících očekávat počasí na Jadranu?
Březen
Otužilí jachtaři by klidně vypluli již v březnu. Zima nevadí, tak proč ne?
Na Jadranu můžete mít kliku na hezký týden kdykoli, tedy i v březnu. Jen s pravděpodobností je to horší. Jedna pranostika říká, že Jadran zasáhnou v březnu tři „marčane bure“. Znamená to, že na pobřeží třikrát během března dorazí velmi silná bóra. Na většině míst je možné očekávat vítr až 50 uzlů (místy samozřejmě více). A zimu. Silná bóra obvykle trvá déle než den, může vydržet bez problémů 3 dny.
To není zrovna ideální počasí na jachting. I když se najdou lidé, kteří takové podmínky vyhledávají…
Navíc je březen ještě bohatý na srážky. Více na severu Jadranu a na jihu u Dubrovniku a méně ve střední Dalmácii.
Průměrná teplota ve Splitu vystupuje na konci března na 13°C. V březnu je tedy možné vyplout, ale doporučoval bych to jen "na poslední chvíli". Pokud ve středu uvidíte pěknou předpověď na dalších 10 dnů, můžete jít do toho.
Duben
Duben již je měsíc, kdy se běžně jezdí na Jadranu regaty. Například tradiční Velikonoční regata. I když se stále ještě může stát, že na horách nad pobřežím bude sníh, že teploty spadnou až do nepříjemných hodnot a noci jsou celkově studené, již jde o krásný měsíc. Lodí je na moři málo, majitelům restaurací již žoky peněz z předchozí sezóny povážlivě pohubly a jsou vstřícní a pomeranče na Hvaru právě kvetou.
Kdo nehledá koupání (teplota moře je jen 13°C), je ochoten se smířit se zimou a chce zažít prázdné přístavy a kotviště, pro toho je duben dobrý měsíc.
Stále je ale třeba počítat s tím, že počasí má do letního běhu pořád daleko. Může být zima, časté je jugo, po kterém přichází bóra a s jugem souvisí i déšť.
Květen
Koupání není vaším cílem, ale už vyhledáváte stabilnější počasí. Jeďte v květnu. Počasí již pomalu začíná nabírat letní ráz. Riziko silné bóry je pořád přítomné, ale výrazně se snižuje. A nebude trvat dlouho. Průměrná teplota moře ve Splitu se šplhá až k 17°C. Při déletrvajícím slunečném počasí bez větru již mohou být některé uzavřené zátoky nahoře prohřáté ke koupání. Pro otužilé.
V noci se ještě ochladí na „bundové“ teploty, ale ve dne bude možná opalovačka na přídi. Lidí na moři už výrazně přibývá, ale stále je to k vydržení.
13123
Související články
Jedete na loď? Co s sebou?
Jedete na loď? Co s sebou?
Vyplouváte zanedlouho na charter do Středomoří? Teploty sice stoupají, to ale neznamená, že tak musí být stále. Víte, co je dobré si vzít s sebou?
287 metrů hloubka, dno pod hladinou moře
287 metrů hloubka, dno pod hladinou moře
Rozdíl mezi okolní krajinou a dnem jezera je podle současných měření 528 metrů. Může jít o nejhlubší jezero v Evropě. Vápencové stěny se zrcadlí v jezerní hladině. Proto se jmenuje Červené jezero.
Ve Verudě včera hořelo
Ve Verudě včera hořelo
V maríně Veruda u Puly včera vypukl požár na jedné z jachet. Požár v maríně se může velmi rychle šířit. Hořlavin je po ruce dost.