Kdy je třeba refovat?
Kdy je třeba refovat? Je to jasné z předpovědi počasí? Je to jasné z rychlosti větru, když vyplouváme z přístavu? Odpověď není tak jednoznačná, jak by se mohlo zdát.
Může foukat 18 uzlů a je nutné refovat, ale může foukat 25 a bez refu to pluje stále hezky. Jak se tedy rozhodnout?
Skutečný a zdánlivý
Skutečný vítr v tomto rozhodování nehraje hlavní roli. Důležitý je vítr zdánlivý. Ten se skládá z větru skutečného a z pohybu lodi.
Jednoduše si to vysvětlíme na směru po větru a proti větru. Stojíte na kotvě a vane vítr o rychlosti 20 uzlů. Vyplujete a mříte na motýla na zaďák. Vaše rychlost je 6 uzlů. Vítr, který cítíte na palubě, má rychlost 14 uzlů. Je to vítr zdánlivý. V té chvíli není žádný důvod refovat.
Ve druhém případě poplujete proti větru. Rychost je opět 6 uzlů (je to zjednodušené, nemůžeme plout na plachty přímo proti větru). Rychlost větru na palubě jachty je v té chvíli 26 uzlů. To není na první ref, ale dokonce na druhý.
O nutnosti refovat tedy nerozhoduje rychlost skutečného větru, ale rychlost větru zdánlivého. Nebo jinak. Směr a rychlost skutečného větru a kurz a rychlost lodě.
Když v přístavu nefouká
Když v přístavu fouká málo, ještě to neznamená, že by nebylo dobré zarefovat. Vyplouváte-li na moře, počítejte s tím, že na moři bude foukat více. Vítr na pevnině je zpomalen třením. Na moři bude silnější. Proto je lepší zarefovat již v přístavu. Vždy je jednodušší vytáhnout celou plachtu ve slabším větru než v silném větru refovat.
Když se perete s kormidlem
Pere-li se kormidelník s kormidlem, je čas refovat. Přílišný tlak na kormidle znamená, že jachta je přeplachtěná. Kormidlo je třeba mít vytočené, abychom jachtu udrželi na kurzu. Kormidlem ale v té chvíli brzdíme a rychlost jachty není maximální. Zmenšení plachet problém vyřeší.
A na závěr rada pro cruisingové jachtaře. Refovat je třeba ve chvíli, kdy vás to poprvé napadne.
6142
Související články
Příliš velký náklon? Co dělat
Příliš velký náklon? Co dělat
Vítr sílí, náklon jachty se zvyšuje. Již i hrana paluby je pod hladinou. Kormidelník se pere s kormidlem, loď již nechce poslouchat. Co v tu chvíli udělat?
Proč nerad zmenšuji genu
Proč nerad zmenšuji genu
Rolovací gena (genoa) usnadnila jachting masám. Zamotat, rozmotat, zmenšit, zvětšit. Snadné… Přesto ji nerad zmenšuji a když to jde, pluji s celou plachtou.
Typy refování klasické hlavní plachty
Typy refování klasické hlavní plachty
Pokud si vybíráme loď na charter, jedním z hlavních kritérií bývá, jaký typ hlavní plachty si zvolíme. Na výběr je mezi rolovací a klasickou hlavní plachtou s lazy bagem. Každá z variant má samozřejmě své plusy i mínusy. Záleží tedy, jaký je účel plavby, jak mám zkušenou posádku apod. U klasické hlavní plachty, která bývá jasnou volbou pro zkušenější kapitány, se můžeme setkat s velmi odlišnými typy refování. Jaké se tedy používají způsoby refování hlavní plachty?