Search
× Search
Kdo uloví neviditelnou stíhačku?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Kdo uloví neviditelnou stíhačku?

Před třemi dny se Britům zřítila do moře neviditelná stíhačka F35B startující z letadlové lodě HMS Queen Elizabeth. Někde jižně od Kréty. Nyní je třeba neviditelnou mašinu nalézt. Je technologicky na výši a zájem o ni jeví také ruští maríňácí a čínští kopírovači všeho.

HMS Queen Elizabeth se vracela ze Singapuru do Evropy. Když kluci a holky z britské maríny propluli Suezem, řekli si, že je čas si jít trochu zalítat. Letadlo šlo do vzduchu, chvíli si tak poletovalo, ale pak se něco pokazilo. Závada na letadélku, pilot se katapultuje a stroj končí v hlubinách. Někde ve východním Středomoří…

F35B je moderní stroj. Neviditelný pro protivníka. Plný technologií a řešení, jiným neznámých. Najít a vylovit podobnou mašinku je podobné, jako najít na Sibiři zlatý důl.

A tak se k východnímu Středomoří začínají blížit různá zajímavá čínsko-sovětská plavidla. Meteorologická výzkumná loď, na které říkají hlavnímu meteorologovi Polkovnik. Čínské plavidlo určené k průzkumu mořských proudů východního Mediteránu. Ponorky připomínající žraloky grónské pátrající po mršině velryby…

Na hladině pluje tam zpět HMS Queen Elizabeth. Hledá, co v hangáru chybí. Cena ztraceného letadla je 120 000 000 EUR. Cena technologie na palubě vydá na několik desítek miliard dolarů. O to nechceš přijít.

Je třeba stroj nalézt a vylovit. Přivést ho domů. Jasně, rozbitý, lítat už to nebude, ale bude doma. Hromada šrotu doma je lepší než hromada šrotu ve výzkumném ústavu kdesi severovýchodně od Moskvy. Nebo jižně od Pekingu.

Poznámka redakce: Některé informace z článku se nepodařilo ověřit.

Foto Defence Imagery, OGL v1.0 <http://NationalArchives.gov.uk/doc/open-government-licence/version/1/>, via Wikimedia Commons

1987
Na horu