Kde najdete příliv a odliv v telefonu
Příliv a odliv v Bretani nebo v Anglii je několik metrů. Každý, kdo tam jede na loď, s tím počítá a dovede si výšku hladiny spočítat, nebo zná zdroje, kde ji najít. Jak je to ale s přílivem a odlivem ve Středomoří? Jak velké jsou rozdíly a kde je najdu?
Začneme odpovědí na poslední otázku, protože ta nám dá odpovědi na všechny dotazy, které jí předcházely.
Aktuální výšku hladiny a výhled na nejbližší dny najdete ve svém vlastním telefonu. Pokud tedy máte mapovou aplikaci Navionics, respektive Boating, jak se dnes jmenuje. Aplikaci si na týdenní plavbu můžete stáhnout do telefonu ve zkušební verzi zdarma.
Zajímají-li vás údaje o výšce přílivu a odlivu, najděte si modrou nebo červenou značku, které vidíte na našem print screenu. Najeďte na značku kurzorem a rozklikněte si ji. Uvidíte současnou výšku hladiny (červená je odliv, modrá příliv). Dole pak máte křivku přílivu a odlivu pro nejbližší dny, kterou si můžete posouvat.
Zdroj Boating app
Všimněte si rozdílů výšky hladiny mezi jihem a severem Jadranu.
Například v Chorvatsku se příliš změny výšky hladiny neřeší, to ale neznamená, že nás nemohou zaskočit. Zatímco v Dubrovníku se pohybují kolem 40 cm, na severu Jadranu již se jedná o cca 120 cm. Ve springu (úplněk, nov) tedy nejsou zanedbatelné. Jsou přístavy, ve kterých se můžete v noci vzbudit nasednutí na dno a jsou mosty, pod kterými můžete ze přílivu ulomit windmetr na stěžni. Informace o aktuální výšce hladiny je důležitá a může mít vysokou cenu
Obecně je ale možné souhlasit s tím, že přílivy nejsou ve Středomoří příliš velké. Na Jadranu rostou od jihu k severu. Vše ostatní nezbytné, najdete v aplikaci Boating od Navionics.
5500
Související články
Příklad na kapitánské zkoušky B, 2. část
Příklad na kapitánské zkoušky B, 2. část
Přinášíme ukázku navigačního příkladu na kapitánské zkoušky kategorie B. Tentokrát jsme pokročili na výpočet výšky hladiny v sekundárním přístavu, tedy v přístavu, kde musíme výšku vody a přesný čas přílivu počítat s pomocí diferencí.
Příliv a odliv během dne
Příliv a odliv během dne
V minulém článku jsme si vysvětlili základní princip fungování přílivů a proudů během měsíčního cyklu. Tedy doby, kdy Měsíc zvládne oběhnout Zemi a během své cesty nějak interaguje se Sluncem. Dnes si vysvětlíme, s čím se můžeme setkat během denní plavby. Posuneme se tak do kratších časových intervalů, které jsou více ovlivněny vzájemnou gravitační silou Země a Měsíce a vysvětlíme si princip denního přílivu a odlivu.
Co je skočný a hluchý příliv?
Co je skočný a hluchý příliv?
Pokud jste se někdy alespoň trochu zajímali o přílivy a proudy, určitě přišla řeč na typy přílivů. Pro zájemce o získání licence B jak pak nutností porozumět těmto principům, aby zkoušku úspěšně absolvovali. My si dnes vysvětlíme, co znamenají pojmy skočný a hluchý příliv (nadále budeme používat anglické termíny spring a neap, které jsou univerzálnější), a jak nás můžou během našich plaveb v přílivových vodách ovlivňovat.