Search
× Search
Kde najdete příliv a odliv v telefonu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Navigace

Kde najdete příliv a odliv v telefonu

Příliv a odliv v Bretani nebo v Anglii je několik metrů. Každý, kdo tam jede na loď, s tím počítá a dovede si výšku hladiny spočítat, nebo zná zdroje, kde ji najít. Jak je to ale s přílivem a odlivem ve Středomoří? Jak velké jsou rozdíly a kde je najdu?

Začneme odpovědí na poslední otázku, protože ta nám dá odpovědi na všechny dotazy, které jí předcházely.

Aktuální výšku hladiny a výhled na nejbližší dny najdete ve svém vlastním telefonu. Pokud tedy máte mapovou aplikaci Navionics, respektive Boating, jak se dnes jmenuje. Aplikaci si na týdenní plavbu můžete stáhnout do telefonu ve zkušební verzi zdarma.

Zajímají-li vás údaje o výšce přílivu a odlivu, najděte si modrou nebo červenou značku, které vidíte na našem print screenu. Najeďte na značku kurzorem a rozklikněte si ji. Uvidíte současnou výšku hladiny (červená je odliv, modrá příliv). Dole pak máte křivku přílivu a odlivu pro nejbližší dny, kterou si můžete posouvat.

Zdroj Boating app

Zdroj Boating app

Všimněte si rozdílů výšky hladiny mezi jihem a severem Jadranu.
Například v Chorvatsku se příliš změny výšky hladiny neřeší, to ale neznamená, že nás nemohou zaskočit. Zatímco v Dubrovníku se pohybují kolem 40 cm, na severu Jadranu již se jedná o cca 120 cm. Ve springu (úplněk, nov) tedy nejsou zanedbatelné. Jsou přístavy, ve kterých se můžete v noci vzbudit nasednutí na dno a jsou mosty, pod kterými můžete ze přílivu ulomit windmetr na stěžni. Informace o aktuální výšce hladiny je důležitá a může mít vysokou cenu

Obecně je ale možné souhlasit s tím, že přílivy nejsou ve Středomoří příliš velké. Na Jadranu rostou od jihu k severu. Vše ostatní nezbytné, najdete v aplikaci Boating od Navionics.

4188
Na horu