Kde budete kotvit bez davů
Milujete-li mačkání se v davu, jeďte na Hvar. Nebo do Dubrovniku. Kde jsou ale v Chorvatsku místa, kde můžete být i nejvyšší sezóně sami? Jsou, jen je třeba vědět, kde je hledat.
V první řadě si musíme říci, že je nutné umět kotvit a improvizovat. Pokud chcete být v zátoce sami. I když se najdou i přístavy, kde budete stát sami vyvázáni bokem k molu. Není jich ale zase tolik.
Máme tu pro vás mapu, která přibličně ukazuje hustotu návštěv jachet v jednotlivých lokalitách. Vytvořena byla na základě zkušeností. Pokud byste k ní měli nějaké připomínky nebo doporučení, sem s nimi.
Začneme zelenými oblastmi. To jsou místa, kde budete stát v zátoce sami. A stejně na tom budete i ve vesnických přístavech v těchto lokalitách. Pokud tam přístavy jsou, stoupnete si nejspíše bokem k molu a nikdo vás nebude rušit. Těchto oblastí není v Dalmácii tolik, ale jsou tam. Především jde o oblast od Trpanje na Pelješacu k Malému Stonu. Ráj pro milovníky samoty.
Pak máme žluté oblasti. Stále jde o místa, která jachtaři především opomíjejí. Není pro to žádný důvod, ale je to tak. Stále jde o příjemné lokality, kam můžete přijet večer a zakotvit. Místo najdete. Překvapivě do žluté kategorie patří i východ Brače a Hvaru. V této lokalitě najdete krásná a tichá místa ke stání.
Červených zón je nejvíce. Jde o lokality známé široké veřejnosti a lokality poblíž charterových základen. Zde již je v sezóně obvykle o místa nouze. Neříkám, že nejsou, ale již je nouze. Jste prostě na hlavní turistické trase. Je to stejné, jako se snažit zaparkovat na náměstí v Krumlově. Budete k tomu potřebovat porci štěstí, nebo časný příjezd.
Černá na závěr. Hvar a Pakleni otoci. To je blázinec, který dají jen ti nejotrlejší. Jen ti, kteří vědí, že další život by byl bez selfíčka z Hvaru neplnohodnotný. Tuto zónu bychom samozřejmě mohli rozšířit i na Dubrovnik, případně Korčulu – město. Možná dnes do černé spadají i přístavy Vis a Komiž a (alespoň některé dny v týdnu).
A ještě rada na závěr. Chcete-li se vyhnout přeplněným přístavům a zátokám, vezměte si loď na dva týdny. Většina charterových hostů vyplouvá na týden a paprskovitě se rozletí od svých základen. Vyplouvá se v neděli a v pátek je návrat. Z neděle na pondělí a ze středy na čtvrtek jsou nedaleko od svých základen. Když s tímto počítáte, můžete se po většinu své plavby charterovým jachtařům vyhnout.
7458
Související články
Ztroskotání trajektu na Premudě
Ztroskotání trajektu na Premudě
V pátek v 1820 ztroskotal trajekt Princ Zadra u ostrova Premuda. Podle svědků najel plnou rychlostí na útes Bračići na dohled od přístavu Krijal. Na palubě bylo 72 pasažérů. Druhý den šel ke dnu. Na potápěčské mapě Jadranu přibyl nový vrak.
Když se nechce domů…
Když se nechce domů…
Listopad v Praze. Ranní mrazíky, mlha, nízká oblačnost, šedivé dny. A tma. Přílišná porce tmy pro život po padesátce. Nebo raději slunce od úsvitu do soumraku, teploty nad 20 a jachting bez konkrétních cílů?
Jiný Jadran
Jiný Jadran
Teploty 22 – 23°C, moře stále koupací, lodí jen jako šafránu a jejich ceny přívětivé. Slunečný týden, dva, tři. Připlutí do přístavu není třeba plánovat. A jiní turisté? Zaslechl jsem, že jednoho opozdilce zahlédli ve Vodici… Ideální čas na plavbu po v létě vyblázněném Jadranu.