Kapitán Kalamita
Američan Steve Shapiro získal ve svých 71 letech ve Velké Británii přezdívku Kapitán Kalamita. Jestli zaslouženou, to posuďte sami.
Se svým kamarádem Bobem Weisem vyplul Shapiro v červenci ze Skandinávie na 40 stop dlouhé jachtě Nora. Cílem byly Spojené státy. V cestě Atlantický oceán.
Osud nebyl cestě nakloněn
První dvě asistence záchranných služeb si vyžádala plavba dvojice důchodců již ve Skandinávii. Na pomoc vypluli jak Dánové, tak Norové. Na vině byly potíže s hřídelí lodního šroubu.
Následovala dvojice záchranných operací ve Skotsku. V hlavní roli propeler.
Najetí na mělčinu přišlo nejprve v Severním Irsku a následně i v Irsku samotném. Také zde byla zapotřebí pomoc záchranářů. Dále se pohroma přesunula na jihozápad Anglie do Cornwallu. Zde se podařilo zalarmovat pomoc třikrát. Z toho dvakrát RNLI ze St. Ives
Naposled si jachta Nora lehla na bok poté, co byla špatně vyvázána u mola v přístavu Hayle Harbour. Při té příležitosti došlo i k malému požáru. Dvojice nechala při svém odchodu uvnitř hořet svíčku.
I když oba Američané ukázali navzdory nepřízni osudu velké odhodlání, devátá záchranná akce už byla poslední. Hodili ručník do ringu, jachtu Nora prodali a do Spojených států se vrátili letadlem.
6236
Související články
Rybář nalezen po 95 dnech na oceánu
Rybář nalezen po 95 dnech na oceánu
Peruánský rybář zmizel v Pacifiku. Nalezen po 95 dnech na oceánu. Jedl šváby, ptactvo (všechny druhy mořských ptáků jsou jedlé) a mořské želvy. Sbíral dešťovou vodu. V okamžiku záchrany byl silně dehydrovaný a v kritickém stavu. Ale živý…
Podcenění počasí a špatný konec
Podcenění počasí a špatný konec
Na severozápadě USA došlo k nehodě jachty. Záchranná operace byla úspěšná jen z poloviny. Navzdory nasazení lodě i vrtulníku. Na videu je vidět, že zabíjet mohou jen pohyby jachty na skalách
Nápad za 100 bodů
Nápad za 100 bodů
Vyrazit na nejvyšší vrchol Pelješacu v žabkách, před polednem a v teplotách přes 30°C je hloupost ocenitelná Darwinovou cenou.