Kam ve Středomoří, Řecko
Je nejvyšší čas se rozhodnout, kam příští rok vyrazit na jachtu. Charterové společnosti stále nabízejí early booking slevy a lodí je volných pořád dost. Pokud už není lákavé Chorvatsko, kam se vydat a co od toho očekávat?
Díky mnoha ostrovům, přístavům, zátokám a mnoha oblastem, které jsou kryté před vlnami, je Chorvatsko ideální pro začínající jachtaře. Po čase je ale dobré zkusit něco jiného. Zvláště po posledním létě, kdy už bylo v zátokách a přístavech Jadranu dost těsno. Jaké jsou další možnosti?
Zemí, která je pro Chorvatsko největší konkurencí, je Řecko. Řecké vody je dobré si rozdělit na dvě oblasti. Klasickým Řeckem z pohlednic je Egejské moře. Druhou oblastí, která je v mnohém podobná Chorvatsku, je moře Jónské.
Egejské moře
Foto Aleksandar Pasaric / Pexels
Santorini
Egej je mořem plným ostrovů. Na rozdíl od Jadranu jsou zde však vzdálenosti mezi nimi větší. Průměrně počítejte se vzdáleností 20 mil ve střední části Egeje (cca vzdálenost Visu od pevniny v Chorvatsku) a dokonce 40 mil v severní části. Pro charterové jachtaře to znamená nejen delší přejezdy (v severní části až na celý den), ale především za větrných dnů i mnohem větší vlny na moři. To může být pro některé členy posádky limitujícím faktorem.
Překážkou v letním Egejském moři bývá silný vítr meltemi. Je to vítr severních směrů, který nejsilněji vane ve střední části Egeje. Meltemi se začíná objevovat v červnu a běžně přestává v září. Samozřejmě nefouká každý den, ale v létě je časté, více či méně silné. Pro jachtaře se slabším žaludkem není meltemi dobrou zprávou.
Chcete-li se v létě vyhnout nepříjemnému meltemi, je třeba se držet poblíž řecké pevniny (a Peloponésu). Z Athén na jih se například pluje podél pobřeží u ostrovů Idhra, Dokos a Spetses, kde meltemi slábne, nebo dokonce utichá. Na severu je to souostroví Severní Sporady nedaleko Volosu. Také zde je meltemi slabší. Lákají-li vás ostrovy dále na východ a vaše posádka není zocelená, je lepší zkusit jaro nebo podzim, kdy meltemi nefouká.
Egejské moře tedy není zadarmo. Je to lokalita, která dokáže nezkušenými jachtaři pěkně zatřást, dokonce někdy i otřást. Odměnou na druhou stranu jsou krásné ostrovy, nádherné moře, pohostinní ostrované a celkově zážitek, na který se nezapomíná.
Jónské moře
Foto Lodní noviny
Olympia neleží u moře, ale na půjčeném motocyklu tam jste za chvíli. Zde vznikly olympijské hry.
Jachtařsky využívaná je obvykle část dlouhá cca 150 mil mezi Korfu a Zakynthosem. V některých místech jde o oblast velmi podobnou chorvatskému pobřeží. Jedná se především o vnitřní moře mezi Lefkadou, Ithakou a pevninou. Je kryté velkými ostrovy a najdeme zde celou řadu ostrůvků menších.
I zde v létě převažuje severozápadní vítr, obvykle ale není tak silný jako meltemi. V místech, kde není moře chráněné ostrovy, je třeba počítat s vyššími vlnami. Podobně jako na Jadranu je možné si vybrat, jestli chcete vyplout na vlny, nebo se budete držet na klidnějších chráněných vodách.
Jižní část Jónského moře kolem Peloponésu je téměř bez ostrovů a charterovými jachtaři není příliš využívaná. To ale neznamená, že by zde nebyla zajímavá místa. Absence jachtařů způsobuje, že podmínky v přístavech jsou stejné jako před 20 či 30 lety. Krásný návrat v čase.
Infrastruktura
Foto Lodní noviny
Muzea plná antických památek najdete na každém rohu.
Obecně je možné o Řecku říci, že jachtařská infrastruktura je mnohem méně rozvinutá než v Chorvatsku. Plnohodnotných marín je jako šafránu a služby vždy nemusí odpovídat vysokému standardu z Jadranu. Místních přístavů je dost, ale nečekejte mooringy, sloupky s elektrikou a vodu na každém rohu. Takových služeb mnoho není. Připlujete do přístavu, musíte se zorientovat, najít si místo a obvykle se postarat sám o sebe. Stojí-li se zádí k molu, příď je obvykle na kotvě. Je nutné umět dobře kotvit.
Celkově je možné říci, že Řecko je divočejší, přirozenější, pohostinnější a vyžaduje více improvizačních schopností. Velkým kladem na ostrovech jsou půjčovny mopedů za příznivé ceny, které vám umožní poznat více, než jen moře a jeho okolí. A nestačí-li vám moře, přístavy, vesnice, městečka a příroda, jsou tu ještě památky. Nádherné památky na každém rohu.
Uvažujete-li o své první řecké plavbě a nechcete vzít své blízké do neznámé lokality, můžete si Řecko vyzkoušet na naší jarní plavbě.
2348
Související články
Co je meltemi a proč být ostražitý
Co je meltemi a proč být ostražitý
Pohodová letní plavba se změní na drama, když vítr zesílí nad 40 uzlů a zvednou se krátké a vysoké vlny. Obloha je jasná, tlak vysoko, ale vítr skučí v lanoví. Hladinu Egejského moře bičuje meltemi.
1000 mil plavba do Řecka a zpět
1000 mil plavba do Řecka a zpět
V pondělí se na plavbu ze Šibeniku do Řecka a zpět vydala posádka Lodních novin vedená Petrem Juránkem. Cílem je uplout během 14 dnů 1000 mil a získat tak pořádný základ nezbytné praxe pro zisk průkazu B.
Kam od soboty na last minute
Kam od soboty na last minute
U nás počasí nevypadá, na Jadranu se střílí, na jihu Francie teploty jen s nasazením všech sil šplhají nad 20. Je tedy ještě místo ve Středomoří, kam od soboty vyrazit za sluncem a teplem?