Kam jet z Trogiru?
Máte pronajatou loď Trogiru a nevíte, kam se vydat? Nabídneme vám pár tipů na hezká, příjemná, či jinak zajímavá místa.
Na začátku jedno doporučení. Plán plavby si dělejte až v posledním týdnu před vyplutím a přizpůsobte ho předpovědi počasí. Případně mějte připraveny varianty v závislosti na počasí.
Naplánujete-li si v lednu Dubrovnik, může se vám stát, že budete bojovat na stoupačku proti jugu dolů. V obličejích zelená posádka dole vypadne s úlevou na pevnou zemi, jen aby se vzápětí dozvěděla, že na zpáteční plavbě to bude to samé. S jedinou změnou. Vítr bude od severozápadu.
No, zanechme už rad, kterými se stejně nikdo neřídí a pojďme se podívat na pět zajímavých míst v okolí Trogiru.
Podmořská stěna u Orudu
Máte-li rádi podmořské stěny, které jsou atraktivní pro šnorchlování, zajeďte si k ostrůvku Orud. Chvilku vám může trvat, než stěnu najdete, ale stojí to za to. Z východní strany se mělčina zvedá pozvolna do cca 4 metrů, aby pak ze západní strany spadla prudce do temné hlubiny. Za klidného počasí zastávka, která stojí za to.
Zátoka Krknjaši
Krásné kotviště, které zřejmě většina z vás zná, se nachází na východě ostrova Veli Drvenik. Voda je zde nádherně průzračná, na dně písek a řasy. Pozor na průjezd mezi Veli Krknjašem a Drvenikem. Neříkám, že není možný. Jen je to trochu o hubu. Vody je tam velmi málo. Restaurace Krknjaši, která má molo proti Mali Krknjaš a je schovaná v zahradě, je krásná a nabízí čerstvé ryby a domácí zeleninu. Jen u placení máte pocit, že i jediný obtěžující komár je více, než jste ochotni při pohledu na účet snést. .
Zátoka Zaglav
Zátoka na jižním pobřeží ostrova Šolta s malou oblázkovou pláží. Zátoka je příliš malá na standardní kotvení a počítejte s tím, že se budete muset vyvázat na břehu. Překrásné místo s azurově zbarvenou vodou. V nejvyšší sezóně ale počítejte s tím, že ani zde nebudete sami. Konec konců to je i myšlenka těch, kteří turistickému průmyslu velí. Každé potenciálně úspěšné místo využít na maximum.
Bobovišća
Malá vesnice na západním pobřeží Brače. Je to díra, ani signál tam nemají. 65 obyvatel, když není nikdo nemocný. Malý přístav na samém konci má něco do sebe. Domácké místo. restaurace není na zařazení do Michelinu, ale kouzlo místa vše vynahradí. Pokud preferujete kotevní bóje, najdete jich celou řadu na obou březích zátoky cestou do přístavu. Jugo dokáže do přístavu proniknout nepříjemnými poryvy z východu.
Zátoka Smrka
Leží na jižním pobřeží Brače. Vplouváte-li do zátoky, je na levém pobřeží bunkr (jak se s oblibou říká „na ponorky“). Na konci pravého ramene zátoky je příjemné a klidné stání. Občasné vyrušení způsobují jen hejna racků, kteří se slétají k pramenům sladké vody vyvěrající do moře. Na konci zátoky je malá kamenná pláž, u které stojí osamocený starý dům. Dále nahoře v údolí je na skalním hřebenu polorozpadlá vesnice. Zátoka je úzká a hluboká, proto je třeba se vyvazovat na břeh. Za standardních podmínek v noci vyfukuje studený vítr údolím ven ze zátoky.
18117
Související články
Jedete na loď? Co s sebou?
Jedete na loď? Co s sebou?
Vyplouváte zanedlouho na charter do Středomoří? Teploty sice stoupají, to ale neznamená, že tak musí být stále. Víte, co je dobré si vzít s sebou?
287 metrů hloubka, dno pod hladinou moře
287 metrů hloubka, dno pod hladinou moře
Rozdíl mezi okolní krajinou a dnem jezera je podle současných měření 528 metrů. Může jít o nejhlubší jezero v Evropě. Vápencové stěny se zrcadlí v jezerní hladině. Proto se jmenuje Červené jezero.
Ve Verudě včera hořelo
Ve Verudě včera hořelo
V maríně Veruda u Puly včera vypukl požár na jedné z jachet. Požár v maríně se může velmi rychle šířit. Hořlavin je po ruce dost.