Kam jet z Dubrovníku?
Pro mnohé je Dubrovník spíše cílovou destinací, než místem, odkud vyplouvá. Tak to ale berte tak, kam se v okolí města podívat.
V první řadě je třeba si říci, že Dubrovník je sice krásný, ale tato krása se vám zatraceně prodraží. A je jedno, jetsli budete stát až v maríně Miho Pracat, nebo v přístavu Gruž. Zaplacením v přístavu vše začíná. Například oblíbený výlet na hradby stál 150 kun. A to tak letos určitě nenechají. Co jinde se dá zaplatit, v Dubrovniku jako by ze zlata bylo. Pokud tedy nejste připraveni rozhazovat bankovky po hrstech, spokojte se s okolím města. Má co nabídnout. ve městě se stejně budete jen prodírat davy turistů z výletních lodí.
Šipanska luka
Zdroj Navionics
Šipanska Luka
V hluboké zátoce ležící přístav má zvláštní kouzlo, které uchvátí snad všechny návštěvníky. Pomalé místo, skryté pod palmami a prastarými platany. V okolí najdete staleté olivové háje a domy z doby, kdy Jadran křižovaly lodě pod benátskou vlajkou.
Třešničkou na povedeném dortu je Konoba kod Marka. Restaurace, kterou je hřích při návštěvě jižního Jadranu vynechat.Čerstvé ryby od místních rybářů.
Jihovýchod Pelješacu
Zdroj Navionics
Jihovýchod Pelješacu
Na jihovýchodě Pelješacu západně od ostrůvku Olipa se můžete před převládajícím severozápadním větrem schovat do široké zátoky. Zakotvíte nedaleko vysokého břehu, který je borovicemi porostlý až k samé mořské hladině. Voda je zde odrazem borovic azurová až do zelena, před větrem jste krytí. Klidné místo, které vás slunce zahřeje i brzy na jaře.
Jih Koločepu
Máte-li rádi šnorchlování a objevování krás členitého pobřeží, zakotvěte na jižním pobřeží ostrova Koločep. Přibližně v místě značky. Nebude to nejspíš na celou noc, ale přes den se tam bude nač koukat. Do moře se zde hroutí stěny ostrova, břeh i mořské dno jsou velmi členité. A to samozřejmě znamená, že i velmi živé. Viditelnost pod vodou je tu vynikající a když budete hledat pečlivě, najdete i malou jeskyni.
Ston
Moře se Stonu dotýká již jen konečkem dlouhého prstu. Je zajímavé se vydat úzkým kanálem až do přístavu u starobylého opevněného městečka. Je krásné, obehnané hradbami, mimořádně staré a stojí za návštěvu. Hradbami je spojené s Malim Stonem na druhé straně poloostrova. Opevnění bránilo poloostrov před ataky z vnitrozemí.
Zajímavou atrakcí jsou také místní saliny. Sůl se zde vyrábí již od antických dob.
Dejte si zde ústřice, v Malim Stonu se pěstují.
Za přístav ve Stonu se sice platí, však opak by byl spíše překvapením.
Molunat
Poslední vesničkou na jihu Chorvatska je Molunat. Dvě zátoky u vesnice mají matoucí názvy. Na jihu je Gornji Molunat a na severu Donji Molunat. Severní zátoka je na kotvení dost hluboká, jižní je ideální. Vesnici zde tvoří jen pár starých vil a kemp. V obchodě nečekejte velkou nabídku, noční život nehledejte. Jste na konci světa. A to je kouzlem tohoto místa.
12039
Související články
Jedete na loď? Co s sebou?
Jedete na loď? Co s sebou?
Vyplouváte zanedlouho na charter do Středomoří? Teploty sice stoupají, to ale neznamená, že tak musí být stále. Víte, co je dobré si vzít s sebou?
287 metrů hloubka, dno pod hladinou moře
287 metrů hloubka, dno pod hladinou moře
Rozdíl mezi okolní krajinou a dnem jezera je podle současných měření 528 metrů. Může jít o nejhlubší jezero v Evropě. Vápencové stěny se zrcadlí v jezerní hladině. Proto se jmenuje Červené jezero.
Ve Verudě včera hořelo
Ve Verudě včera hořelo
V maríně Veruda u Puly včera vypukl požár na jedné z jachet. Požár v maríně se může velmi rychle šířit. Hořlavin je po ruce dost.