Search
× Search
K čemu slouží refovací provázky
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

K čemu slouží refovací provázky

Pamatujete si na provázky, které na starších hlavních plachtách visí z oček v linii každého refu? K čemu taková lanka slouží? Jak pomáhají refování hlavní plachty?

Při prvních plavbách, které jsem absolvoval na moři v polovině poslední desetiletky minulého tisíciletí, mě učili, že pro zdárné zarefování je nutné plachtu fest stáhnout refovacími lanky, která plachtou procházejí. Tak jsem o tom nedumal a dotahoval. Nepatřil jsem k hledačům vlastních cest, byl jsem součást poslušného stáda.

Postupem času jsem zjišťoval (docházelo mi), že tato lanka nejsou pro refování třeba a dokonce naopak mohou způsobit škodu, pokud budou dotažená více než refy, nebo se zapomenou povolit.

Co drží po zarefování hlavní plachtu

Zarefujeme-li hlavní plachtu, drží ji na ráhně refovací oka na předním a zadním lemu. Přední lem je nasazen na háku na goosenecku (pant, který spojuje ráhno a stěžeň), nebo stažen refovacím lanem. Zadní lem stahuje dolů a dozadu refovací lano. Oba rohy plachty jsou pro refování zesílené a působící síly snesou.

K čemu refovací lanka

Refovací lanka jsou (bývala) v plachtě jen proto, aby volná část zarefované plachty na ráhně neplandala. Stahovaly ji jen tak, aby z ráhna nevisel pytel, který brání ve výhledu a navíc se může plnit vodou.

Na moderních jachtách, které mají na ráhnech instalované lazy bagy, již tato lanka ztratila jakýkoli význam, protože volná část plachty je schována v lazy bagu a lanka ani nejdou pod ráhnem protáhnout.

1983
Na horu