Jaký směr má bríza
Mořská bríza je vítr vanoucí z moře na pevninu, který začíná vát ve chvíli, kdy se pevnina dopoledne dostatečně ohřeje. Pevnina se ohřeje, teplý vzduch začne stoupat a z moře na pevninu začne foukat bríza. Bude však opravdu foukat z moře kolmo na pevninu?
Ano, zpočátku ano. Brzy se ale její směr změní. Proč? Protože na vítr začne působit Coriolisova síla. A jak všichni dobře vědí, Coriolisova síla odchyluje na severní polokouli každou pohybující se částici vpravo od směru pohybu.
Budeme-li mít pobřeží severojižního směru s pevninou na západě, zvedne se během dopoledne bríza východního směru. Brzy ale začne její pohyb stáčet Coriolisova síla. Na jednoduchém hladkém pobřeží bez zátok a ostrovů se bríza zvedne dopoledne, cca kolem desáté, a brzy se začne stáčet. Za nějaké 3 hodiny již může skončit ve směru takřka souběžném s pobřežím. Tedy cca SE - SSE směru.
Bude-li situace opačná, pobřeží severojižního směru a pevnina na východě, bríza se zvedne od západu a nakonec se stočí na NW – NNW.
1156
Související články
Bude nebo nebude foukat
Bude nebo nebude foukat
Slunný den, předpověď slibuje bezvětří. Podle našich předpokladů by se ale měla před polednem zvednout bríza. Nebo neměla? Jsme na pobřeží poloostrova a čekáme, jestli zafouká, nebo se dnes na nás vítr vykašle.
Bríza a gradientový vítr
Bríza a gradientový vítr
Zatím vždy jsme si vysvětlovali brízu vanoucí za podmínek nulového gradientového větru. Tedy jinak, je bezvětří, ohřeje se země a začne bríza. Jak to ale vypadá, pokud fouká vítr? Dojde ke vzniku brízy?
Kde čekat brízu?
Kde čekat brízu?
Minulé díly jsme věnovali vzniku brízy a jejímu stáčení u pobřeží. Nyní si řekneme, kde ji hledat můžeme a kde je to zbytečné.
Nejprve se podíváme na ostrov. Nefouká gradientový vítr, pevnina se ohřívá a teplý vzduch stoupá vzhůru. Vznikne na ostrově bríza? Pokud ano, kde bude silnější a kde slabší?