Jaký směr má bríza
Mořská bríza je vítr vanoucí z moře na pevninu, který začíná vát ve chvíli, kdy se pevnina dopoledne dostatečně ohřeje. Pevnina se ohřeje, teplý vzduch začne stoupat a z moře na pevninu začne foukat bríza. Bude však opravdu foukat z moře kolmo na pevninu?
Ano, zpočátku ano. Brzy se ale její směr změní. Proč? Protože na vítr začne působit Coriolisova síla. A jak všichni dobře vědí, Coriolisova síla odchyluje na severní polokouli každou pohybující se částici vpravo od směru pohybu.
Budeme-li mít pobřeží severojižního směru s pevninou na západě, zvedne se během dopoledne bríza východního směru. Brzy ale začne její pohyb stáčet Coriolisova síla. Na jednoduchém hladkém pobřeží bez zátok a ostrovů se bríza zvedne dopoledne, cca kolem desáté, a brzy se začne stáčet. Za nějaké 3 hodiny již může skončit ve směru takřka souběžném s pobřežím. Tedy cca SE - SSE směru.
Bude-li situace opačná, pobřeží severojižního směru a pevnina na východě, bríza se zvedne od západu a nakonec se stočí na NW – NNW.
1273
Související články
Bríza a gradientový vítr
Bríza a gradientový vítr
Zatím vždy jsme si vysvětlovali brízu vanoucí za podmínek nulového gradientového větru. Tedy jinak, je bezvětří, ohřeje se země a začne bríza. Jak to ale vypadá, pokud fouká vítr? Dojde ke vzniku brízy?
Kde čekat brízu?
Kde čekat brízu?
Minulé díly jsme věnovali vzniku brízy a jejímu stáčení u pobřeží. Nyní si řekneme, kde ji hledat můžeme a kde je to zbytečné.
Nejprve se podíváme na ostrov. Nefouká gradientový vítr, pevnina se ohřívá a teplý vzduch stoupá vzhůru. Vznikne na ostrově bríza? Pokud ano, kde bude silnější a kde slabší?
Co udělá bríza, když se rozfouká?
Co udělá bríza, když se rozfouká?
Minulý díl seriálu o větru byl zaměřen na vznik brízy. Nyní již všichni její mechanizmus znáte a můžeme se podívat na to, co bríza udělá, když se rozfouká.