Co udělá bríza, když se rozfouká?
Minulý díl seriálu o větru byl zaměřen na vznik brízy. Nyní již všichni její mechanizmus znáte a můžeme se podívat na to, co bríza udělá, když se rozfouká.
Je tedy dopoledne a začíná foukat bríza. Vítr se objevuje a fouká kolmo na pobřeží. Přesně tak, jak bychom očekávali po přečtení našeho minulého dílu. Jenže tento směr bríze dlouho nevydrží. Co udělá následně? Stočí se. Už tušíte jak?
Na každou pohybující se částici na povrchu země působí Coriolisova síla. Ta odklání částici vpravo od směru pohybu. Proto počáteční směr kolmo na pobřeží se zanedlouho změní na směr s pobřežím svírající úhel cca 20°.
V první hodině po vzniku větru je stáčení velmi rychlé, směr se plně ustálí cca po 2 – 3 hodinách.
Článek byl připraven podle knihy Davida Houghtona a Fiony Campbell Wind Strategy.
10657
Související články
Co vám říká barometr?
Co vám říká barometr?
Předpověď počasí při pobřežní plavbě dnes čerpáme obvykle z internetu. Při plavbě mimo signál mobilních operátorů přichází na řadu poslouchání vysílaných předpovědí a starý dobrý barometr. Víme však, co nám říkají změny tlaku?
Bríza a gradientový vítr
Bríza a gradientový vítr
Zatím vždy jsme si vysvětlovali brízu vanoucí za podmínek nulového gradientového větru. Tedy jinak, je bezvětří, ohřeje se země a začne bríza. Jak to ale vypadá, pokud fouká vítr? Dojde ke vzniku brízy?
Kde čekat brízu?
Kde čekat brízu?
Minulé díly jsme věnovali vzniku brízy a jejímu stáčení u pobřeží. Nyní si řekneme, kde ji hledat můžeme a kde je to zbytečné.
Nejprve se podíváme na ostrov. Nefouká gradientový vítr, pevnina se ohřívá a teplý vzduch stoupá vzhůru. Vznikne na ostrově bríza? Pokud ano, kde bude silnější a kde slabší?