Co udělá bríza, když se rozfouká?
Minulý díl seriálu o větru byl zaměřen na vznik brízy. Nyní již všichni její mechanizmus znáte a můžeme se podívat na to, co bríza udělá, když se rozfouká.
Je tedy dopoledne a začíná foukat bríza. Vítr se objevuje a fouká kolmo na pobřeží. Přesně tak, jak bychom očekávali po přečtení našeho minulého dílu. Jenže tento směr bríze dlouho nevydrží. Co udělá následně? Stočí se. Už tušíte jak?
Na každou pohybující se částici na povrchu země působí Coriolisova síla. Ta odklání částici vpravo od směru pohybu. Proto počáteční směr kolmo na pobřeží se zanedlouho změní na směr s pobřežím svírající úhel cca 20°.
V první hodině po vzniku větru je stáčení velmi rychlé, směr se plně ustálí cca po 2 – 3 hodinách.
Článek byl připraven podle knihy Davida Houghtona a Fiony Campbell Wind Strategy.
10753
Související články
Jaký směr má bríza
Jaký směr má bríza
Mořská bríza je vítr vanoucí z moře na pevninu, který začíná vát ve chvíli, kdy se pevnina dopoledne dostatečně ohřeje. Pevnina se ohřeje, teplý vzduch začne stoupat a z moře na pevninu začne foukat bríza. Bude však opravdu foukat z moře kolmo na pevninu?
43 uzlů v přístavu, je třeba zvolit náhradní plán
43 uzlů v přístavu, je třeba zvolit náhradní plán
Jugo už zase strhává čepice z hlav a racci přistávají na molech zvolna couvaje. Obtížný manévr bez senzorů a zrcátek. Na kurzík přístavních manévrů se to zdá silné. Zítra už ale bude dobře.
Mistral nebo maestral?
Mistral nebo maestral?
Jaký je rozdíl mezi mistralem a maestralem? Tato chyba vás může hodně bolet. V obou případech jde o vítr od severozápadu, ale jeden je pro vás dobrou zprávou a druhý může být velmi špatnou.