Search
× Search
Jaký průkaz potřebujete na velký katamaran v Chorvatsku?
Jan Koukal
/ Kategorie: Kam jet, Zajímavosti

Jaký průkaz potřebujete na velký katamaran v Chorvatsku?

Chorvatská vláda zrušila povinnost vlastnit vyšší oprávnění pro vůdce katamaranů delších než 45 stop. Reagovala tak na iniciativu německého svazu chaterových firem.

Námořní legislativa v Chorvatsku doznala změny s posledním lednovým dnem, informuje web Yacht.de. Do tohoto data si mohl katamaran delší než 44 stop pronajmout pouze držitel německého oprávnění SSS nebo SHS (odpovídají zhruba českým oprávněním A a B), případně si zájemci o dovolenou museli najmout profesionálního kapitána, který takovým oprávněním disponoval.

Vyplývalo to z ustanovení zákona, které se reálně týkalo spíše komerčních než rekreačních lodí, ale kvůli většímu výtlaku velkých katamaranů se vztahovalo i na ně. Na zapůjčení takových jachet tedy mohli zapomenout držitelé průkazu zvaného SKS (zhruba odpovídajícího českému oprávnění C).

Německý svaz charterových firem se obrátil na chorvatské ministerstvo pro moře, dopravu a infrastrukturu s dotazem, jaký je smysl takového opatření s odkazem na námořní praxi ve zbytku Evropy. Netrvalo dlouho a legislativa byla upravena. Nyní mohou podobně jako v ostatních zemích plout s rekreačními loděmi do 18 metrů i kapitáni s "nejnižším" průkazem.

Neznamená to však, že všichni provozovatelé charterových flotil či pojišťovny budou o změně zákona vědět a ihned upustí od vyžadování vyššího oprávnění. 

Německé a české průkazy opravňující k vedení námořních jachet

 

Německé průkazy

 

Průkaz SSS

Průkaz pro vedení rekreační námořní jachty (SSS) je licence pro vedení plachetnice s motorem v pobřežních vodách (všechna moře do 30 námořních mil od pobřeží a celé Baltské a Severní moře, Lamanšský průliv, Bristolský kanál, Irské a Skotské moře, Středozemní moře a Černé moře).

Průkaz SHS

Držitel průkazu SHS může na všechna moře světa. Doporučuje se pro soukromou plavbu jachet s motorem a pod plachtami na širém moři a je povinná pro tamtéž komerčně využívané rekreační lodě pod německou vlajkou.

Průkaz SKS

Průkaz SKS opravňuje jeho majitele k plavbě v pobřežních vodách do vzdálenosti 12 mil od pobřeží. Doporučuje se pro soukromou plavbu plachetnic s motorem v těchto oblastech a je povinná pro tamtéž komerčně využívané rekreační lodě pod německou vlajkou.

 

České průkazy 

 

Oprávnění C

Zahrnuje námořní plavbu jachty o maximální délce do 16 metrů s omezením plavby do 20 námořních mil od pobřežní linie, pokud síla větru nepřesáhne 6 stupňů Beaufortovy stupnice

Oprávnění B

Zahrnuje námořní plavbu jachty  do 24 metrů délky s omezením plavby do vzdálenosti 200 námořních mil od pobřežní linie

Oprávnění A

Zahrnuje námořní plavbu jachty do 24 metrů délky bez omezení plavby

 

2936
Na horu