Search
× Search
Jak zničit mořské dno
Daniel Vodička

Jak zničit mořské dno

Včera jsem byl svědkem situace, kvůli které by snad mělo být zakázané kotvení. Devastace mořského dna ve stylu ruchadla bratří Veverkových.

Stáli jsme v zátoce Stiniva na Hvaru. Je zde kamenné molo, zbytek zátoky je hluboký cca 10 – 12 m, až blízko u břehu se dno zvedá. Zátoka je na kotvení poměrně úzká. Dříve bývalo celé dno zátoky porostlé lukami mořské trávy Posidonie. Dnes již je Posidonie na méně než 50 % a mnohé porosty jsou tak rozdrobené, že jsou na cestě k zániku. V Posidonii kotva nedrží.

Včera se v zátoce pokoušela zakotvit Bavaria 46 s charterovou posádkou kdovíodkud. Loď měla nefunkční vrátek. Posádka si připravila na palubu tak 25 m řetězu a spustila kotvu na dno. Následoval test kotvy. Couvání, couvání, couvání, tak dobře 75 m. Neuspokojivý pokus!

Následovalo ruční vytažení kotvy, při kterém ze záhadného důvodu často asistoval příďový propeler. 

Popojet do další brázdy a stejný postup. Kotva na dno, orání zátoky, kotva ven.

Tato mořskému dnu nelibá činnost trvala s přestávkami dobře dvě hodiny. Od dalšího zkypřování mořského dna byla jachta odrazena až přicházejícím soumrakem. Tehdy se sebrala a zmizela do tmy.

Na dně po ní zbyla poušť.

Připomínám, že 20 % mořských živočichů ve Středomoří je odkázáno na porosty Posidonie. Dříve rybáři, který v zátoce žije, stačilo zajet pro večeři do zátoky. Dnes musí daleko na moře. Devastaci se už v minulosti snažil zabránit cedulí se zákazem kotvení na vnější straně mola. Neúspěšně.

Upozornění na závěr

Práve jsem se byl koupat. Zavírejte v prosím v zátokách fekální tanky...

 

4384
Na horu