Jak zabránit srážce s kontejnerem
Plujete nocí a přímo před vámi se pohupuje plovoucí kontejner. Nemáte šanci ho objevit. O nebezpečí se dozvíte až v okamžiku nárazu. To už je pozdě… Jak něčemu podobnému zabránit?
Podobná kolize může stát celou posádku život. Může stát statisíce a miliony, může zničit naději na vítězství v závodu, na který jste se připravovali několik posledních let.
Především to poslední je i problém minulého ročníku sólové nonstop regaty kolem světa Vendée Globe. Nejméně 6 startujících muselo minulý ročník vzdát kvůli srážce s UFO (neidentifikovaný plovoucí předmět). Vzhledem k tomu, že náklady na start v regatě začínají na milionu EUR, ale mohou se vyšplhat i na desetkrát tolik, jde o velmi nákladný problém.
Kde jsou finance, tam je i řešení. Tým inženýrů na něm pracoval několik let. Výsledek se jmenuje OSCAR a najdete ho většině jachet startujících ve Vendée Globe.
Foto OSCAR
Monitorovací zařízení.
Jde o trojici kamer (z toho dvě v infračerveném spektru), které monitorují prostor před přídí, počítač, který vyhodnocuje záběry a zobrazovací jednotky. Zobrazovací jednotkou může být monitor počítače, běžný navigační multifunkční displej, nebo tablet s příslušnou aplikací.
Hlavou, která stojí za vznikem systému je francouzsko-německý automobilový inženýr Raphaël Biancale. Díky zkušenostem s inteligentními řídícími systémy automobilů měl k tvorbě systému OSCAR blízko. Na vývoji pak spolupracovala esa světového sólového jachtingu Vincent Riou, Jean Le Cam, Francois Gabart a Armel Le Cléac´h.
Foto OSCAR
Přístroj se učí rozeznávat nebezpečí.
Systém monitoruje prostor před lodí. Umělá inteligence pak prohlíží záznam a hledá nebezpečí, před kterým by mohla varovat. Učí se za pochodu. Sbírá a sdílí s ostatními záběry nebezpečných objektů, které se systém učí rozeznávat.
Systém vlastně pracuje podobně jako člověk. Učí se poznávat nebezpečí a vyhledávat ho. Čím déle tak činí, tím je lepší.
K dispozici je několik různých produktů. Některé jsou určeny pro turistické lodě, jiné pro jachty závodní. Určení je dáno dosahem a rozlišením. Výsledkem jsou doporučení pro různé rychlosti plavby.
Samotná monitorovací jednotka váží 750 g a měla by být umístěna so nejvýše, kvůli lepšímu rozhledu. Uvidíme, jak se zařízení osvědčí při Vendée Globe.
Více informací najdete zde.
4854
Související články
Beşiktaş srazila letadlovku
Beşiktaş srazila letadlovku
Před dvěma dny 12. února jen 14 minut před půlnocí se na americké letadlové lodi USS Harry S. Truman rozezněly všechny alarmy. 333 metry dlouhé plovoucí letiště se srazilo s nákladní lodí MV Besiktas-M vyplouvající na severní straně ze Suezu.
UFO v Řecku
UFO v Řecku
Až dnes pronikla na veřejnost informace, že v pátek 23. srpna byla na jihu Peloponésu zaznamenána letka nízkoletících létajících talířů (UFO). Místo vzletu a přistání nádobí připomínajících létajících strojů není známo. Ale jistě to bude mít s něčím souvislost. Odborníků přes konspirace je u nás dost a ti bezesporu rychle naleznou souvislosti.
Co o navigačních světlech nevíte, aneb kolik času je do kolize
Co o navigačních světlech nevíte, aneb kolik času je do kolize
Víte, jak daleko jsou vidět navigační světla lodí? Je to velmi důležité. Jen tak zjistíte, jak málo máte času na odvrácení srážky s přibližující se lodí.