Jak vyvézt druhou kotvu
Jsou situace, kdy je při stání na kotvě třeba vyvézt na dinghy druhou kotvu. Aby se z toho nestala komická scénka vhodná pro zvýšení návštěvnosti sociálních sítí, je třeba se vyvarovat jedné věci.
Obvykle používáme při stání na kotvě jen jednu kotvu. Mohou ale nastat situace, kdy je druhá kotva nezbytností. Třeba proto, aby nás držela pryč od nebezpečné mělčiny, nebo abychom se vzdálili od mola, u kterého stojíme bokem.
Při vyvážení druhé kotvy je naším hlavním nepřítelem kotevní řetěz, respektive jeho hmotnost. Zkusíte-li vyvézt kotvu s řetězem ve vodě, dopadnete jako muž na videu (pomíjíme přitom, že důvod, proč vyváží kotvu při stání na bóji, je neznámý). Hmotnost řetězu nás bude stahovat zpět k jachtě a 1,5 hp přívěsný motor bude výkonově tahat za kratší konec.
Proto musíme vždy nejprve naložit do dinghy kotvu i s řetězem, na který je přivázané dlouhé lano. To musí dosáhnout až na místo, kde chceme spustit kotvu. Pak odvezeme kotvu na zamýšlené místo, vypustíme ji i s řetězem a z jachty lano dotáhneme.
884
Související články
Proč je vyvazování zádí na břeh nebezpečné? Alarmující čísla
Proč je vyvazování zádí na břeh nebezpečné? Alarmující čísla
O kolik se zvýší namáhání na kotvu ve chvíli, kdy jsme vyvázáni zádí na břeh a fouká vítr z boku? Jde o velmi překvapivé hodnoty, které by měly být pro každého skippera alarmující.
Biograd, Murter, halzy, réčka, kotvení
Biograd, Murter, halzy, réčka, kotvení
Včera se v Chorvatsku utišila bóra a stočila se na severozápad. Stále chladno, ale při plavbě na zaďák to není takový problém. Jirka Pacák s Danem Přívarou měli naplánovanou s účastníky kurzu plavbu z Biogradu na Murter, halzy, trénink kotvení, opakování činností až do zapamatování…
Každý řetěz je jen tak pevný…
Každý řetěz je jen tak pevný…
Můžete mít vynikající kotvu Rocna Vulcan a stejně skončíte na kamenech. Neutrhne se kotva, ale šekl spojující řetěz s kotvou. Výsledek je horší, než kdyby nedržela kotva, ta alespoň povoluje postupně.