Jak se v Chorvatsku vyhnout davům 1
Blíží se jachtařská sezóna a s ní i blázinec na moři. Nebo alespoň na Jadranu. Na ranvejích celého světa stojí připraveny Airbusy a Boeingy, jejich útroby polykají davy radostíchtivých občanů nejrůznějších států, aby je znovu vyplivly na některém z letišť na východě Jadranu. Co můžete udělat proto, abyste na moři nebyli jedním z davu? Co udělat proto, abyste turistickým stádům utekli?
Uniknout je stále těžší. Hordy se valí, tisíce jachet vyplouvají a přístavů a zátok není nekonečné množství. Kam se vydat, když nepatřím mezi stádní tvory? Když hledám klid a samotu, nikoli hromadné veselení?
Jak upozorňujeme v našich online přednáškách o Jadranu, cesty turistů jsou vyzpytatelné. Díky tomu je možné se vydat proti proudu a alespoň trochu se hejnům hledačů obecně známých krás vyhnout. Jak na to?
Změnit načasování
Jednou z možností je vydat se do oblasti, která je dále od charterových základen a být tam v době, kdy tam jiní nejsou. Kolik mil běžně upluje charterová jachta v sezóně za den? Obvykle to není více než 30 mil (spíše 20). Nyní jako příklad můžeme vzít oblast oblíbených velkých dalmatských ostrovů Hvar, Korčula, Vis, Mljet. Nejbližší charterové základny jsou na pobřeží mezi Splitem a Trogirem.
Ti kdo vyplouvají v sobotu, obvykle neuplují 30 mil, ale maximálně polovinu této vzdálenosti. Udělejte si kružnici s centrem například ve Splitu a s poloměrem 15 mil. Uvidíte, kam cca doplují ti, kteří vyplují v sobotu. Dalších 30 mil a jsme tam, kde budou ti nejaktivnější v neděli večer. Takto by se dalo pokračovat i pro pondělí a úterý. V úterý jsou ale již charterové jachty rozeseté po celém Jadranu.
Jednou z možností je tedy vyplout hned v sobotu a vydat se tam, kam ostatní nestihnout doplout. Plujete například přes noc a v neděli jste na Lastovu. S největší pravděpodobností tam mnoho jachet nebude. Pár majitelských lodí a někdo, kdo si pronajal loď na dva týdny. Takto můžete být v neděli a v pondělí na místech, kam hejno ještě nedoplulo.
Podobně je možné se zachovat na konci charterového týdne. Jen s určitým rizikem. V případě nepříznivého počasí, nebo technického problému, může být problém se vrátit.
Nepříznivé počasí jsme schopni eliminovat studiem předpovědi. S technickým problémem je to horší. Pokud ale jsme ochotni na sebe toto riziko vzít, můžeme ze čtvrtka na pátek přespat v místě, které již přílivová vlna letních jachtařů opustila.
Takto je možné se polovinu týdne pohybovat v místech, která teprve na příliv čekají.
Příště se podíváme na místa, která jachtaři tolik nevyhledávají.
3382
Související články
Ztroskotání trajektu na Premudě
Ztroskotání trajektu na Premudě
V pátek v 1820 ztroskotal trajekt Princ Zadra u ostrova Premuda. Podle svědků najel plnou rychlostí na útes Bračići na dohled od přístavu Krijal. Na palubě bylo 72 pasažérů. Druhý den šel ke dnu. Na potápěčské mapě Jadranu přibyl nový vrak.
Když se nechce domů…
Když se nechce domů…
Listopad v Praze. Ranní mrazíky, mlha, nízká oblačnost, šedivé dny. A tma. Přílišná porce tmy pro život po padesátce. Nebo raději slunce od úsvitu do soumraku, teploty nad 20 a jachting bez konkrétních cílů?
Jiný Jadran
Jiný Jadran
Teploty 22 – 23°C, moře stále koupací, lodí jen jako šafránu a jejich ceny přívětivé. Slunečný týden, dva, tři. Připlutí do přístavu není třeba plánovat. A jiní turisté? Zaslechl jsem, že jednoho opozdilce zahlédli ve Vodici… Ideální čas na plavbu po v létě vyblázněném Jadranu.