Jak se jmenuje tento vítr, 1. díl
Co je to vendeval, co khamsin, odkud vane thehuantepecer? Nebo něco jednoduššího. Poniente? Levante? Calima? Také nic? Tak si k tomu něco řekneme.
Lokální názvy větru. Když se zeptáte rybáře ve Středomoří, co bude foukat, neřekne vám SE 40 kn. Odpověď spíše bude: „Silné scirocco!“, a vy už si to musíte přeložit sami. Proto si tento týden budeme představovat zajímavé lokální větry.
Začneme například již zmíněným vendevalem, přidáme tramontanu a levante
Vendeval (vendavel, vendaval)
Vítr vanoucí na jihu Španělska a v Gibraltaru. Silný, nárazovitý, vlhký, W a SW vítr, který se obvykle vyskytuje od listopadu do dubna a je často doprovázen prudkými bouřkami. Obvykle mívá souvislost s přechodem tlakové níže od západu do Středomoří.
Levante (llevant)
Východní vítr v západním Středomoří a v Gibraltaru. Může jít o slabý vítr, ale také vítr silný, zvedající velké vlny a přinášející oblačnost a déšť. Nejsilnější bývá v Gibraltaru, kde přináší mlhu a srážky na východní straně úžiny. Na západní straně úžiny již často bývá suchý. Může vát kdykoli během roku, ale nejčastější je od května do října.
Pozor, s názvem levanter se setkáte i v Chorvatsku. Vítr je stejný, východní, nejčastěji vane v zimních měsících.
Tramontana (garigliano)
Vítr vanoucí na západním pobřeží Itálie. Studený vítr od severu nebo severovýchodu, často s ledovým chladem z Alp, spojený s postupem anticyklony známé jako "Janovská tlaková níže". Fouká obvykle od poloviny září do dubna a může dosáhnout síly 8 a více Beauforta. Nejsilnější bývá během noci a dopoledne.
Také v Chorvatsku se můžete setkat s tramontanou. Jde o vítr podobného charakteru, bývá silný, nárazovitý a chladný.
989
Související články
Proč je za odlivu slabší vítr?
Proč je za odlivu slabší vítr?
Víte, že za odlivu méně fouká? Nebo se to alespoň říká. Proč by měl mít příliv a odliv vliv na vítr? Nebo snad měsíční fáze? Jak to je?
Proč u Serifosu sílí jižní vítr
Proč u Serifosu sílí jižní vítr
Při plavbě od Kythnosu na severní stranu Serifosu postupně sílil vítr. Nakonec atakoval 50 uzlů. Proč tomu tak bylo?
Na Serifos v 50 uzlech
Na Serifos v 50 uzlech
Řecké charakteristiky. Plujete kolem Kythnosu, na otevřeném moři fouká jih 20 uzlů. Blížíte se k Serifosu, vítr šplhá nad 30 a před přídí bílá pěna značící 50. To jsou egejské zvláštnosti.