Search
× Search
Jak se jmenuje tento vítr, 1. díl
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Jak se jmenuje tento vítr, 1. díl

Co je to vendeval, co khamsin, odkud vane thehuantepecer? Nebo něco jednoduššího. Poniente? Levante? Calima? Také nic? Tak si k tomu něco řekneme.

Lokální názvy větru. Když se zeptáte rybáře ve Středomoří, co bude foukat, neřekne vám SE 40 kn. Odpověď spíše bude: „Silné scirocco!“, a vy už si to musíte přeložit sami. Proto si tento týden budeme představovat zajímavé lokální větry.  

Začneme například již zmíněným vendevalem, přidáme tramontanu a levante

Vendeval (vendavel, vendaval)

Vítr vanoucí na jihu Španělska a v Gibraltaru. Silný, nárazovitý, vlhký, W a SW vítr, který se obvykle vyskytuje od listopadu do dubna a je často doprovázen prudkými bouřkami. Obvykle mívá souvislost s přechodem tlakové níže od západu do Středomoří.

Levante (llevant)

Východní vítr v západním Středomoří a v Gibraltaru. Může jít o slabý vítr, ale také vítr silný, zvedající velké vlny a přinášející oblačnost a déšť. Nejsilnější bývá v Gibraltaru, kde přináší mlhu a srážky na východní straně úžiny. Na západní straně úžiny již často bývá suchý. Může vát kdykoli během roku, ale nejčastější je od května do října.

Pozor, s názvem levanter se setkáte i v Chorvatsku. Vítr je stejný, východní, nejčastěji vane v zimních měsících.

Tramontana (garigliano)

Vítr vanoucí na západním pobřeží Itálie. Studený vítr od severu nebo severovýchodu, často s ledovým chladem z Alp, spojený s postupem anticyklony známé jako "Janovská tlaková níže". Fouká obvykle od poloviny září do dubna a může dosáhnout síly 8 a více Beauforta. Nejsilnější bývá během noci a dopoledne.

Také v Chorvatsku se můžete setkat s tramontanou. Jde o vítr podobného charakteru, bývá silný, nárazovitý a chladný.

691
Na horu