Search
× Search
Jak nejlépe přistát bokem sólo
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Jak nejlépe přistát bokem sólo

Přistávám-li k molu sám, musím se spolehnout na zachycení jednoho jediného lana. Více toho sám nezvládnu. Důležitá je příprava. A vědět co dělám, protože nedostatky za mě nikdo nevyřeší.

Základem je, zvolit lano, na kterém budeme loď fixovat. Nejjednodušší a nejméně náchylné k chybám bude záďové vyvazovací lano. Jsme-li na lodi se záďovým kokpitem, budeme mít k záďovému lanu nejblíže.

Pacholata, nebo kruhy?

Budou-li v přístavu pacholata, mohu vše bez potíží zvládnout sám. Na pachole si lano sám nahodím a dotáhnu z lodě. Pokud budou místo pacholat kruhy, navíc třeba dále od hrany mola, bude zapotřebí nějaký ochotný kolemjdoucí, který lano provlékne a podá nám ho zpět.

Na přední chod, nebo zpátečka?

Začneme nejprve situací za bezvětří. V takovém případě si mohu vybrat, jak zajedu. Je výhoda, pokud vše zvládám na přední chod, i na zpátečku. Vyberu si takový způsob, abych zajížděl bokem, kde je pozice kormidelníka, k molu. Díky tomu mám vyvazovací lano po ruce, nemusím odcházet od kormidla, vše je rychlejší a klidnější. ¨

Bude-li foukat vítr podél mola, budu zajíždět proti větru. Při zajíždění proti větru je jachta stabilnější na zpátečku, proto budu raději couvat. Výhod couvání je několik. V první řadě má kormidelník při zajíždění skvělý přehled. K molu se přibližuje částí lodě, na kterou vidí. Pokud se nám nepodaří zajet těsně k molu, můžeme si hodit záď k molu prop washem při brzdění, před brzděním kormidlo od mola a brzdíme. Toto platí pro jachty s jedním listem kormidla. Poslední výhodou je, že vítr od zádě nám jachtu srovná u mola.

Také ve větru od mola je tento manévr výhodný. Vane-li vítr k molu, raději zvolím zajíždění na přední chod. Předním chodem se mohu lépe opřít do přídě, kdyby ji snášel vítr.

Už jen hodit lano na pachole

Nyní jen stačí zajet k molu, hodit lano na pachole, napnout lano, stočit kormidlo k molu a plynule přidávat plyn na přední chod, dokud neuvidím, že jachta u mola stabilně stojí. Pokud stojí, mohu pro jistotu ještě trochu přidat plyn, zkontroluji, že jsme dobře uvázaní a jdu na příď uvázat příďové vyvazovací lano.

Následně vyvážu záďový spring, mohu vypnout motor a jako poslední uvážu spring příďový.

Grafika Lodní noviny

Grafika Lodní noviny

Zajíždění na zpátečku bokem k molu, se stabilizací na záďovém laně. celý manévr je snadno proveditelný v jediném člověku.
Na obrázku je znázorněno zajíždění bokem na zpátečku s použitím brzdění k posunu jachty bokem k molu. 

Všechna tato kouzla vás můžeme naučit na našich kurzech. Momentálně jen na kurzech v Praze. Připravujeme však i podzimní běh kurzů v Chorvatsku. Mnoho dalšího najdete v naší publikaci Přístavní manévry.

603
Na horu