Jak natočit loď v přístavu
V přístavech a marínách často potřebujeme najet přídí a v malém prostoru se otočit, abychom mohli začít couvat. Je to snadný manévr, pokud víme jak na to. Jednoduše si vše vysvětlíme.
V podstatě jde o to, jet dopředu, uvést jachtu do rotace a vyskočit z ní v pravý okamžik. Dalo by se to přirovnat ke kolotoči, na který naskočíme, necháme se otočit do požadované polohy a v té chvíli z něj vyskočíme.
Plujeme na přední chod, potřebujeme se otočit na zpátečku, dejme tomu o 180° v tomto konkrétním cvičném příkladě, a zacouvat. Jak budeme postupovat? (1)
Máme rychlost na přední chod, vyřadíme a v požadovaném místě se začneme stáčet. Stočíme kormidlo… (2)
Použijeme-li již jednou zmíněnou analogii s kolotočem, nyní naskakujeme na kolotoč a budeme čekat, až se natočíme do požadované polohy.
Máme-li dostatek rychlosti, můžeme dokonce zařadit malé klap na zpětný chod. Tím budeme aktivněji snižovat rychlost, ale již roztočená jachta bude pokračovat v rotaci. Zatáčka, kterou budeme opisovat, se tím pádem mírně utáhne, její poloměr zmenší. S plynem ale musíme opatrně, abychom jachtu nezastavili v rotaci. (3)
Zde hraje roli ještě jeden faktor. Tím je rotace lodního šroubu, a tedy prop walk. Prop walk nám může v rotaci pomáhat, nebo škodit. (Jen pro doplnění, u pravotočivého lodního šroubu bude prop walk pomáhat při stáčení přídě vpravo, protože záď se bude při zpátečce stáčet vlevo.)
Nyní máme jachtu na kolotoči. Kormidlo je stočené na maximum, jachta má rotaci, pomalu snižujeme rychlost zařazeným malým klap dozadu (volnoběžné otáčky a zpětný chod). Čekáme, než jachta bude stočena do požadovaného směru. Protože jachta dělá, co chceme, nic neměníme, kormidlo je stále natočené.
Jakmile je jachta stočená mírně pod požadovaný směr, musíme z kolotoče seskočit. To znamená, že přidáme plyn na zpětný chod, tím zrušíme obtékání kormidla, zastavíme rotaci a začneme couvat. Když jachta začne couvat, začneme kormidlovat jako na zpětný chod. (4)
Proč nezastavit rotaci lodě kormidlem
My jsme si řekli, že zastavujeme rotaci jachty plynem, tedy rozjetím se na zpětný chod. Proč nezastavit rotaci kormidlem? Stačilo by přeci srovnat kormidlo a rotace jachty (kolotoč) by se zastavila.
Ano, to je druhá možnost, která však má jednu nevýhodu. Na zastavení rotace kormidlem potřebujeme více místa. Jachta je v rotaci, má dopřednou rychlost a nyní srovnáme kormidlo. Rotace se zastaví, ale jachta se rozjede rovně dopředu. A zde je otázka, jestli na to máme k dispozici dost místa. V těsných přístavech místo obvykle není.
Proto je lepší se učit pracovat při zastavování rotace s plynem.
Toto vše učíme na našich kurzech v Praze nebo v Chorvatsku.
817
Související články
Nové, aktualizované, rozšířené a samozřejmě lepší Přístavní manévry
Nové, aktualizované, rozšířené a samozřejmě lepší Přístavní manévry
Již počtvrté vydáme oblíbenou knihu Přístavní manévry. Je změněná, aktualizovaná a rozšířená. Ačkoli lodě se ovládají stále stejně, kniha je natolik lepší, že bude zajímavá i pro majitele starších vydání.
Co dokážu/nedokážu s jachtou?
Co dokážu/nedokážu s jachtou?
Pluji na jachtě, která nemá záďový boční propeler. Přesto jsem schopen s ní manévrovat stejně, jako by ho měla. Nebo také ne. Záleží na tom, na jaké jachtě pluji. Jaký je v tom rozdíl?
Proč funguje otáčení na vazáku i na lodi se dvěma kormidly?
Proč funguje otáčení na vazáku i na lodi se dvěma kormidly?
To že se nám loď začne otáčet kolem lana, když přidáme plyn dopředu, už asi víme. Často ale na našich kurzech slýcháme, že proto, aby se loď začala otáčet, je potřeba vytočit kormidlo. Je tomu opravdu tak? A jak to funguje i na lodích se dvěma kormidelními listy?