Jak daleko se dovoláte vysílačkou VHF?
Vysílačka VHF je součástí každé charterové lodi. Víte, jak daleko se s ní dovoláte? Pokud budete volat o pomoc, jak daleko vás uslyší? To je dobré vědět.
Dosah vysílání je závislý na výkonu vysílačky a na vzdálenosti na horizont.
Vysílačka VHF vysílá na velmi krátkých vlnách (Very High Frequency). Tyto vlny se neohýbají za horizont, ani se neodrážejí od ionosféry, jako je tomu u vln krátkých. Proto je její dosah v podstatě na horizont.
V navigaci používáme jeden vzorec, který je určený k výpočtu poziční linie ze vzdálenosti světla majáku na obzoru. Říká nám, jak daleko můžeme vidět předmět na obzoru. Všichni držitelé kapitánského průkazu ho dobře znají.
D = 2,08 x (√H + √h)
D je v takovém případě v námořních mílích. H je výška majáku v metrech a h je výška očí pozorovatele nad hladinou.
V našem případě nahradíme výšku majáku a výšku pozorovatele výškami antény přijímající a vysílající.
Orientačně takto můžeme spočítat i teoretický dosah VHF.
Pojďme na příklad. Výška antény je 16 metrů, aby se to dobře počítalo. Vzdálenost horizontu bude odmocnina z 16 – tedy 4 x 2,08. Výsledek je 8,32 mil. Pokud by byla výška antény 25 metrů, bude vzdálenost k horizontu 10,4 mil.
Takový by byl dosah naší vysílačky, pokud by byla druhá anténa na hladině moře. Jak to ale bude, pokud i druhá anténa je vysoko na stěžni? Potom budeme konstantou násobit součet druhých odmocnin z výšek obou antén.
Příklad:
Jeden stěžeň je vysoký 16 metrů a druhý 25 metrů
Odmocnina ze 16 je 4 a ze 25 je odmocnina 5
Přibližný dosah, na který se tyto lodě domluví, bude (4 + 5) x 2,08 = 18,7 míle.
Budeme-li se bavit s vysílačem na pobřeží, který je na kopci vysokém 900 metrů (výška našeho stěžně 16 m), můžeme ho slyšet přibližně na (30 + 4) x 2,08 = 68 mil
Není to sice na druhý konec světa, ale stále je to ale násobně více, než je dosah mobilního telefonu.
8679
Související články
Jak vysoko umístit anténu
Jak vysoko umístit anténu
Na jachtě máme celou řadu antén. A každá chce své. My se podíváme na umístění trojice nejčastěji užívaných, tedy na anténu satelitní navigace, VHF a anténu radaru. Kde má která své místo?
Nejlepší jachtařské knížky v českém jazyce
Nejlepší jachtařské knížky v českém jazyce
Na Lodních novinách pro vás máme připravených několik pečlivě vybraných jachtařských knížek v českém jazyce. Vybírali jsme povedené knihy, které vám na moři pomohou, díky kterým budou vaše plavby bezpečnější.
Co je třeba vědět o VHF, díl 3.
Co je třeba vědět o VHF, díl 3.
Ve třetím dílu seriálu o volání VHF se podíváme na to, jak mají vypadat bezpečnostní, urgentní a tísňové zprávy. Jak komunikovat v tísni, aby druhá strana rozuměla a mohla být ku pomoci.