Search
× Search
Jachtaři založili požár na Zlarinu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Jachtaři založili požár na Zlarinu

Na webu morski.hr popisuje bývalý chorvatský hasič, jak byl svědkem založení požáru na Zlarinu. Z jachty byla do lesa na břehu ostrova vystřelena signální raketa.

„Sedíme doma a vidíme, jak letí ke břehu Zlarinu signální raketa. Na pobřeží hned vyvolá požár. Naštěstí nefoukal vítr, požár se tak šířil jen pomalu. V místě, odkud byla raketa vypálena, vidím dvě lodě. Z jedné z nich to muselo být. Volám tedy hned policii. Pomorska policija ze Šibeniku se na obzoru objevila za nějakých 6 minut. Jednu z lodí se jí podařilo chytit, druhá mezitím zmizela. Podobně rychlý zásah jako policie předvedli i hasiči a požár se podařilo zlikvidovat.“

Nerad se pouštím do moralizování a do řečí typu: „To by se dříve nestalo!“ Myslím si ale, že s masovým rozšířením jachtingu se na moře dostávají lidé, kteří tam nemají co dělat. Před dávnými a dávnými lety (myslím v době, kdy jsem na moři začínal) bylo třeba k tomu, aby se člověk na loď dostal, mnoho snahy. Obvykle se tak na palubách objevili lidé, které to k moři a lodím táhlo dlouhodobě, myslím, že z velké části tam byla i láska a respekt k přírodě.

Dnes je to pro mnoho lidí jen dovolená, kterou ještě nezkusili, nebo dokonce jen slušná párty na vodě. A k takové párty, k takové super zábavě patří i nějaký ten ohňostroj. Trochu prozářit tu nudnou tmu…

Mnohdy je pak výsledkem naprostá absence respektu jak k přírodě, tak i k ostatním kolem. Dunění reproduktorů do časných ranních hodin, vypuštěné záchody na kotvištích, bordel v moři i na pobřeží. A v extrémním případě i takový parádní nápad, jako je signální raketa v lese.

Naštěstí mají na takové chování Chorvaté zbraně. Loni jeden takový rakeťák, který se činil na Hvaru, skončil ve vězení a na krku má náhradu škody. Mladý kluk, který si zkazil život.

2420
Na horu