Jachtaři založili požár na Zlarinu
Na webu morski.hr popisuje bývalý chorvatský hasič, jak byl svědkem založení požáru na Zlarinu. Z jachty byla do lesa na břehu ostrova vystřelena signální raketa.
„Sedíme doma a vidíme, jak letí ke břehu Zlarinu signální raketa. Na pobřeží hned vyvolá požár. Naštěstí nefoukal vítr, požár se tak šířil jen pomalu. V místě, odkud byla raketa vypálena, vidím dvě lodě. Z jedné z nich to muselo být. Volám tedy hned policii. Pomorska policija ze Šibeniku se na obzoru objevila za nějakých 6 minut. Jednu z lodí se jí podařilo chytit, druhá mezitím zmizela. Podobně rychlý zásah jako policie předvedli i hasiči a požár se podařilo zlikvidovat.“
Nerad se pouštím do moralizování a do řečí typu: „To by se dříve nestalo!“ Myslím si ale, že s masovým rozšířením jachtingu se na moře dostávají lidé, kteří tam nemají co dělat. Před dávnými a dávnými lety (myslím v době, kdy jsem na moři začínal) bylo třeba k tomu, aby se člověk na loď dostal, mnoho snahy. Obvykle se tak na palubách objevili lidé, které to k moři a lodím táhlo dlouhodobě, myslím, že z velké části tam byla i láska a respekt k přírodě.
Dnes je to pro mnoho lidí jen dovolená, kterou ještě nezkusili, nebo dokonce jen slušná párty na vodě. A k takové párty, k takové super zábavě patří i nějaký ten ohňostroj. Trochu prozářit tu nudnou tmu…
Mnohdy je pak výsledkem naprostá absence respektu jak k přírodě, tak i k ostatním kolem. Dunění reproduktorů do časných ranních hodin, vypuštěné záchody na kotvištích, bordel v moři i na pobřeží. A v extrémním případě i takový parádní nápad, jako je signální raketa v lese.
Naštěstí mají na takové chování Chorvaté zbraně. Loni jeden takový rakeťák, který se činil na Hvaru, skončil ve vězení a na krku má náhradu škody. Mladý kluk, který si zkazil život.
2546
Související články
Ztroskotání trajektu na Premudě
Ztroskotání trajektu na Premudě
V pátek v 1820 ztroskotal trajekt Princ Zadra u ostrova Premuda. Podle svědků najel plnou rychlostí na útes Bračići na dohled od přístavu Krijal. Na palubě bylo 72 pasažérů. Druhý den šel ke dnu. Na potápěčské mapě Jadranu přibyl nový vrak.
Když se nechce domů…
Když se nechce domů…
Listopad v Praze. Ranní mrazíky, mlha, nízká oblačnost, šedivé dny. A tma. Přílišná porce tmy pro život po padesátce. Nebo raději slunce od úsvitu do soumraku, teploty nad 20 a jachting bez konkrétních cílů?
Jiný Jadran
Jiný Jadran
Teploty 22 – 23°C, moře stále koupací, lodí jen jako šafránu a jejich ceny přívětivé. Slunečný týden, dva, tři. Připlutí do přístavu není třeba plánovat. A jiní turisté? Zaslechl jsem, že jednoho opozdilce zahlédli ve Vodici… Ideální čas na plavbu po v létě vyblázněném Jadranu.