Jachta, tuna bílého prášku a tři Chorvaté
Byznys s kolumbijským bílým zlatem z vás může udělat boháče s vlastní zoologickou zahradou. Nebo obyvatele šatlavy v místě, které je běžně určeno pro dovolenou s Fischerem.
Trojice jachtařů z Chorvatska zatoužila po vlastní ZOO. Nebo alespoň po parádním červeném sporťáku. Měla kontakty a naprosto dokonalej plán. Neprůstřelnej.
Sedneme na loď a uděláme si parádní dovolenou. Proplujeme Středomoří, zamíříme z Gibraltaru na jih, přes Kanáry a zastavíme se v exotickém Karibiku. Tam naložíme tunu ceněného carga z Kolumbie a vyplujeme zpět. Do Španělska! Tam náklad předáme obchodníkům s vynikající náladou. Shrábneme prachy a je vymalováno. Betonovej plán!
Jenomže… I nejlepší plán má svá úskalí.
O nápadu trojice fandů do jachtingu věděla chorvatská policie. Jakmile trojice na začátku roku 2020 vyplula z Chorvatska na plachetnici Majic, rozjela se mezinárodní policejní akce. Sledovačka na třech kontinentech...
Po mamonu toužící trojice jachtařů doplula na Kanáry a v dubnu na Barbados. Tam je ale zastihla epidemie koronaviru a karanténa. Kontrola stíhala kontrolu, nebyl klid na nakládku. Bylo třeba operativně změnit plány. Následoval návrat na Kanáry a vyplutí směr Brazílie. Alespoň oficiálně…
Místo toho jachta Majic zamířila do Guinejského zálivu v rovníkové Africe. Tak byl konečně klid na překládku zboží. S plným podpalubím se jachta otočila znovu na cestu do Evropy. Osudné se trojici z Šibeniku staly Kanárské ostrovy.
Španělská Guardia Civil odmítla dále čekat. Po dohodě s Chorvaty zadržela jachtu Majic a odtáhla ji do přístavu. V přístavu byla objevena tuna tovaru za dobrých 40 milionů EUR. Kapitán jachty Zoltan K. stál na palubě, kroutil hlavou a naprosto nechápal, kde se to v jachtě vzalo...
Nyní čeká jachtaře ze Šibeniku střednědobá pauza od jachtingu. Vzhledem k množství bílého prášku by to mohlo být cca do 10 let.
Není to první případ chorvatských jachtařů/pašeráků. Na podobnou cestu se před lety vydal také majitel chorvatské charterovky Mande Charter, který doufal v lepší využití svých jachet v mimosezónním období.
Také my jsme měli na Kanárech ve vězení partu jachtařů, která doufala v životní byznys. Bezstarostná jízda se ale nakonec nekonala...
3681
Související články
Žraloci v Riu jedou na koksu
Žraloci v Riu jedou na koksu
Popularita kokainu v Rio de Janeiru je mimořádná. Ukázalo se, že na bílém prášku se sjíždí i tamní žraloci. Inu, v moři v Riu je to stejné, jako u nás ve sněmovně. Zatím se jen nepodařilo zjistit, jestli preferují šňupání, jako naši volení zástupci.
Častá chyba při přechodu na zpětný chod a co s tím
Častá chyba při přechodu na zpětný chod a co s tím
Při manévrování v přístavech je často vidět, že přechod na zpětný chod je mnohdy okamžikem, kdy jachta je ovládána živly, silami, které neznáme, nebo snad vlastní škodolibostí, ale určitě ne kormidelníkem. Jak se tomu vyvarovat?
Ověšená záď lodě znamená riziko
Ověšená záď lodě znamená riziko
Často dnes najdete zadní část kokpitu zastavěnou a ověšenou tak, že není snadné dostat vyvazovací lano na břeh, případně ještě zpět na vazák. Navíc se vám již jistě stalo, že jste měli na boku lodě na zadním koši upevněný přívěsný motor. To vše představuje riziko.