Search
× Search
Hurikán Franklin
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Hurikán Franklin

Hurikán Franklin východně od Floridy, tropická bouře Idalia mezi Kubou a Mexikem. Letošní hurikánová úroda na Atlantiku by měla být nadprůměrná. Již dnes večer by měl vítr nabrat rychlost více než 100 uzlů.

Meteorologové hlásí rekordní teploty moří a oceánů. To je živná půda pro vznik tropických bouří, které z teplého moře čerpají svoji energii. Americká NOAA předpovídá nadprůměrný počet hurikánů v této sezóně, která by měla končit v listopadu.

Hurikán Franklin by měl naštěstí obejít obydlené oblasti. Protáhne se mezi pobřežím USA a souostrovím Bermudy a zamíří k severovýchodu. Tlak vzduchu v centru hurikánu je nyní 930 hPa a současný směr pohybu je N, rychlostí 8 uzlů. Tropická cyklóna by se při pohybu nad chladnějším mořem měla změnit na běžnou tlakovou níži vítr zeslábne, ale pohyb níže bude rychlejší. Výška vln u středu cyklóny se nyní pohybuje kolem 10 metrů.

Zdroj Windy

Zdroj Windy

Výška vln
Druhá bouře se jmenuje Idalia a v současnosti je západně od Kuby. Vítr v této cyklóně by měl mít rychlost „jen“ do 80 uzlů. Nebezpečné však bude zvýšení mořské hladiny. Na severozápadě Floridy by mělo přesáhnout 3 metry.

Další dvě tlakové níže se chystají v pasátové oblasti Atlantiku. Jedna by se měla rozpadnout, druhá, vznikající u Kapverd, částečně zmohutní a vyrazí na sever.

251
Na horu