Hurikán Franklin
Hurikán Franklin východně od Floridy, tropická bouře Idalia mezi Kubou a Mexikem. Letošní hurikánová úroda na Atlantiku by měla být nadprůměrná. Již dnes večer by měl vítr nabrat rychlost více než 100 uzlů.
Meteorologové hlásí rekordní teploty moří a oceánů. To je živná půda pro vznik tropických bouří, které z teplého moře čerpají svoji energii. Americká NOAA předpovídá nadprůměrný počet hurikánů v této sezóně, která by měla končit v listopadu.
Hurikán Franklin by měl naštěstí obejít obydlené oblasti. Protáhne se mezi pobřežím USA a souostrovím Bermudy a zamíří k severovýchodu. Tlak vzduchu v centru hurikánu je nyní 930 hPa a současný směr pohybu je N, rychlostí 8 uzlů. Tropická cyklóna by se při pohybu nad chladnějším mořem měla změnit na běžnou tlakovou níži vítr zeslábne, ale pohyb níže bude rychlejší. Výška vln u středu cyklóny se nyní pohybuje kolem 10 metrů.
Druhá bouře se jmenuje Idalia a v současnosti je západně od Kuby. Vítr v této cyklóně by měl mít rychlost „jen“ do 80 uzlů. Nebezpečné však bude zvýšení mořské hladiny. Na severozápadě Floridy by mělo přesáhnout 3 metry.
Další dvě tlakové níže se chystají v pasátové oblasti Atlantiku. Jedna by se měla rozpadnout, druhá, vznikající u Kapverd, částečně zmohutní a vyrazí na sever.
663
Související články
Vzhůru přes Atlantik!
Vzhůru přes Atlantik!
Plavba přes Atlantik je pro mnohé jachtaře snem. S květnem se blíží doba, kdy se budou jachty vydávat na cestu z Karibiku do Evropy. Někteří z vás se k nim chtějí přidat. Co je třeba před plavbou vědět?
Azory, Gibraltar, Itálie a těžké časy s novou posádkou
Azory, Gibraltar, Itálie a těžké časy s novou posádkou
Bylo to na jaře v 98. roce. Vraceli jsme se přes Atlantik ze St.Martinu přes Bermudy a Azory do Gibraltaru. Z Gibu do Itálie jsme pokračovali jen dva a měla dorazit nová posádka. Plavba z Azor do Gibu byla výživná a plavba do Itálie… No, řekněme zajímavá.
Meteo tenkrát a dnes
Meteo tenkrát a dnes
V devadesátých letech jsme se proháněli na lodích Středomořím a Atlantikem tam a zpět. Předpověď počasí? V přístavu jsme si přečetli meteo na 12 + 12 hodin. Nebo jsme v hospodě sledovali televizi. A vypluli jsme.