Search
× Search
Hullbot - dobrý sluha i zlý inspektor
Jan Koukal
/ Kategorie: Novinky, Zajímavosti

Hullbot - dobrý sluha i zlý inspektor

Australský start-up Hullbot vyvinul multifunkčního podvodního robota, který umí čistit a kontrolovat trupy lodí. Svůj produkt nabízí především provozovatelům charterových flotil, u nichž může robot mimo jiné převzít práci inspektorů, kteří kontrolují stav vracených jachet.

Robot neboli dron je vybaven kamerami, jimiž snímá trupy lodí. Ze sesbíraného materiálu může majitel/provozovatel plavidla vytvořit jeho přesný 3D model. Při navrácení jachty stačí vyslat dron na obhlídku. Robot zkontroluje, zda stav plavidla odpovídá 3D modelu, či během pronájmu vznikly odchylky. „Výhodou je, že dron může takto jednoduše a rychle provést inspekci a není třeba na tuto činnost najímat potápěče,“ vysvětluje spoluzakladatel společnosti Hullbot Tom Loefler.

Stejně jako živý potápěč i robot pracuje lépe v čisté vodě. Tyto „konkurenty“ naopak odlišuje to, že dron po provedení inspekce aktivuje rotační kartáče, jimiž je vybaven, a pustí se do drhnutí trupu od mořského života, vždy tak ochotného začít bujet právě na trupech lodí.

Firma, která se tak jako každý slušný start-up současnosti hlásí ke klimatické odpovědnosti, argumentuje výrazným snížením potřeby obnovování antifoulingých vrstev a také tvrdí, že pravidelným čištěním se zabraňuje šíření invazních druhů. Firma rovněž vyvinula různé typy kartáčů, které vyhovují různým tvarům a velikostem lodí.

Není náhoda, že firma vznikla v Austrálii, kde se v posledních letech zpřísňují podmínky pro provoz charterových firem i samotný rekreační jachting. Provozovatelé charterových flotil jsou nuceni právě z důvodu přísnější legislativy pravidelně nasazovat potápěče, což je stojí nemalé prostředky.

Společnost Hullbot začala na projektu podvodního dronu pracovat v roce 2016. Do zkušebního provozu v Austrálii vyslala prototyp v roce 2019 a nyní je jejím cílem další rozšíření flotily podvodních dronů do celé oblasti. Firma je nabízí jak k pronájmu tak ke koupi.

Na konci loňského roku firma vyhrála cenu NSW Ocean Innovation Award, s čímž byla spojena odměna 10 tisíc australských dolarů od tamní vlády. V letošním roce pak získala finanční injekci od norského fondu Katapult, který se soustředí na investice do udržitelných projektů.

755
Na horu