Hledat úkryt před bouří?
Bouřlivému počasí je nejlepší se vyhnout. Sledovat předpověď počasí a případně nevyplouvat. Co když mě ale zachytí na moři? Mám se snažit skrýt v přístavu?
Na tuto otázku není jednoduchá odpověď. Vše záleží na tom, kde se nacházíte. Jednou je to jasná volba, jindy nejhorší nápad v životě.
Bouřlivé počasí krátkodobé
Pojďme si nejprve rozdělit bouřlivé počasí na krátkodobé a dlouhodobé. Krátkodobým rozumíme kupříkladu bouřku. Plujeme-li na moři a vidíme přicházet bouřku, bude nejlepší ji přečkat na otevřeném moři. Můžeme se sice před bouřkou schovat v přístavu, ale museli bychom si být jisti, že budeme bezpečně vyvázáni dříve, než bouřka přijde. Není nic horšího, než se snažit zajet do přístavu ve větru o rychlosti 50 uzlů a v krupobití. Na moři budeme ve větším bezpečí.
Protože bouřka bývá doprovázena snížením viditelnosti k nule, je vhodné si před jejím příchodem stanovit bezpečný kurz, který budeme moci během jejího přechodu udržovat. Za 30 minut bouřka přejde, živly se uklidní a my budeme moci plout dále.
Bouřlivé počasí dlouhodobé
Do této skupiny můžeme zařadit počasí, které trvá půl dne, den či déle. Půjde o přechod fronty, průjezd tlakovou níží. Například. Zde už rada, abychom počasí přečkali na moři, není příjemná. Co tedy s tím, jet k pobřeží?
Zde se musíme podívat na mapu, na aktuální podmínky a na možnost, najít přístav, který nabídne bezpečný vjezd. Pokud se například podíváte na to, jak vypadá vjezd do přístavu Zumaia, asi byste ho za bezpečný úkryt nepovažovali.
Pojďme se nejdříve podívat na členité pobřeží, jaké najdeme například v Chorvatsku. Zde je možné se schovat na závětrnou stranu ostrovů a vyhledat bezpečný úkryt. Bez větru i bez vln.
Druhým případem je rovné pobřeží bez ostrovů a výrazných zálivů, do kterého se začíná opírat bouře. Může jít o portugalské pobřeží při západním větru. Přiblížení k pobřeží může být nebezpečné. Asi se vám zde ale podaří najít přístav, do kterého půjde vplout. Přeci jen zde nějaké úkryty jsou. Jiná situace nastane na pobřeží Holandska a Německa při severozápadním větru. Moře je zde daleko od pobřeží mělké a vlny se budou zalamovat (mělčiny 10 metrů může zasahovat až 5 nM od pobřeží). To je extrémně nebezpečné. Proto je zde jediná rada, počkejte na moři, až bouřlivé počasí přejde.
Titulní foto: Pavel Nesvadba
14048
Související články
Sibérie
Sibérie
Dnes v noci na Jadranu divočina. Jižní a jihozápadní vítr před studenou frontou bude na severu Jadranu sílit až k 55 uzlům. Vítr a nízký tlak způsobí vzestup hladiny moře. V některých přístavech dojde i na zaplavení nábřeží a přilehlých ulic.
Když barometr ukazuje takové věci, že by bylo lepší, kdyby vůbec neukazoval
Když barometr ukazuje takové věci, že by bylo lepší, kdyby vůbec neukazoval
Bomb cyclone, explosive cyclogenesis, bombogenesis. Silná slova. To ani nemusíme vědět, co znamenají. Jedna taková bouře je právě u západního podřeží USA a Kanady.
Jak velká vlna může překlopit jachtu?
Jak velká vlna může překlopit jachtu?
Laici často přicházejí s nejistou otázkou: „Opravdu se jachta nemůže překlopit?“ Odpověď zní: „Může, ale stěžněm dolů ji nepřeklopí vítr, ale vlna.“ Jak velká musí být vlna, aby to dokázala?