Greta míří do Ameriky
Jachtařským facebookem (a nejen) se šíří vlna ne úplně lichotivých statusů na Gretu, která se vydala do Ameriky na karbonovém speciálu. Že prý celá karbonová stopa je mnohem horší, než kdyby letěla.
Ano, je to tak. Karbonovou stopu zanecháváme všichni. Rekreační i závodní jachtaři. Používáme špičkové materiály na lodě, oblečení, vybavení. Plachetnice mají dieslové motory. Na druhou stranu byl jachtařský svět jeden z prvních, který ukázal na problém plastů v oceánech, většina jachtařů se snaží žít více méně v souladu s živlem, který milujeme.
Obrovský kus práce na propagaci problematiky znečištění oceánů plasty udělal tým Turn the Tide on Plastic na minulém ročníku Volvo Ocean Race. Celý závod za sebou zanechal jistě velkou karbonovou stopu, ale celý závod neuvěřitelným způsobem zviditelnil problematiku plastů v oceánech.
A totéž dělá Greta. Možná ne úplně nejlépe, možná pro někoho trochu moc agresivně, ale mluví o problému, a to je dobře.
Proto jí fandím a přeju jí Fair Winds and Following Seas.
4851
Související články
Jen další krásná studie, nebo to máme brát vážně?
Jen další krásná studie, nebo to máme brát vážně?
Metis 45. Plně foilující pětačtyřicítka, která by měla mít rychlostní potenciál jachet IMOCA a byla by vyráběná sériově. Je to jen další hezký obrázek, který má k realizaci tak daleko, jako Rusko k demokracii, nebo je možné, že se tato mašina brzy objeví na vodě?
Rozhovor Lucie Výborné s Milanem Koláčkem
Rozhovor Lucie Výborné s Milanem Koláčkem
V pořadu Host Lucie Výborné byl Milan Koláček. Poslechněte si zajímavý půlhodinový rozhovor o sólovém a shorthanded jachtingu, o začátcích v Classe Mini, na Figaru, Class 40, v královské třídě IMOCA.
Malizia, zásah bleskem
Malizia, zásah bleskem
Malizia – Seaexplorer byla zasažena bleskem u brazilského pobřeží. Boris Herrmann bojuje s výpadky elektroniky. Co se stalo a jak se mu daří uvádět věci zpět do chodu?