Greta míří do Ameriky
Jachtařským facebookem (a nejen) se šíří vlna ne úplně lichotivých statusů na Gretu, která se vydala do Ameriky na karbonovém speciálu. Že prý celá karbonová stopa je mnohem horší, než kdyby letěla.
Ano, je to tak. Karbonovou stopu zanecháváme všichni. Rekreační i závodní jachtaři. Používáme špičkové materiály na lodě, oblečení, vybavení. Plachetnice mají dieslové motory. Na druhou stranu byl jachtařský svět jeden z prvních, který ukázal na problém plastů v oceánech, většina jachtařů se snaží žít více méně v souladu s živlem, který milujeme.
Obrovský kus práce na propagaci problematiky znečištění oceánů plasty udělal tým Turn the Tide on Plastic na minulém ročníku Volvo Ocean Race. Celý závod za sebou zanechal jistě velkou karbonovou stopu, ale celý závod neuvěřitelným způsobem zviditelnil problematiku plastů v oceánech.
A totéž dělá Greta. Možná ne úplně nejlépe, možná pro někoho trochu moc agresivně, ale mluví o problému, a to je dobře.
Proto jí fandím a přeju jí Fair Winds and Following Seas.
4588
Související články
Uzavřený kruh - staré ropné plošiny mají ukládat uhlík
Uzavřený kruh - staré ropné plošiny mají ukládat uhlík
Technologie zachytávání a ukládání oxidu uhličitého zvaná CCS je známa delší dobu. Realizace se dočkala jen v jednotlivých projektech, protože náklady jsou vysoké. Způsobem, jak je snížit, je využít stávající infrastrukturu. Vhodnou variantou se mohou jevit vyřazené těžební plošiny.
Změna klimatu posiluje příboj i seismické vlny
Změna klimatu posiluje příboj i seismické vlny
Příboj působí na mořské dno a patří tak mezi několik přirozených fenoménů, které vytvářejí seismické vlny. Tyto seismické vlny jsou tak silné a rozsáhlé, že je detekují seismografy jako setrvalé dunění. Vlnový signál je v posledních desetiletích stále intenzivnější.
Vajgl přes palubu
Vajgl přes palubu
Za jak dlouho se rozpadne v přírodě nedopalek cigarety přezdívaný vajgl? Jsou to dny, týdny, měsíce, nebo snad roky? Může mít jeden vajgl vliv na život v moři?