Gerolimenas
Zátoka s vesničkou na samém jihu Řecka má své kouzlo. Vyprahlé vysoké pobřeží kolem a do toho zátoka s bělostnou, křišťálově zářící vodou. Hledejte na Peloponesu Gerolimenas, nebo také Yerolimeno.
Přístav Gerolimenas se nachází na západní straně středního prstu poloostrova Peloponés. Tento střední prst se jmenuje Mani a v historii byl známý především bratrovražednou krevní mstou, která se zde pěstovala až do 19. století. Mstivé boje někdy mohly trvat i několik let a týkaly se jen mužských potomků zdejších rodů. Zatímco muži bojovali a bránili svoji čest, žen se válka netýkala. Mohly tak nerušeně obdělávat pole, shánět potraviny a zásobovat muže zbraněmi. Krvavá historie poloostrova sahá až do roku 1870, kdy poslední velkou mstu musela rozehnat až přivolaná řecká armáda.
Foto Lodní noviny
Opevněné domy ve vnitrozemí poloostrova.
Další zvláštností poloostrova Mani je mys Tenaro, který sloužil za starého Řecka jako vstup do podsvětí. Kromě toho se jedná o nejjižnější cíp řecké pevniny. Mys leží jen 17 km od Gerolimenas.
Budete-li v Gerolimenas, nezapomeňte na výlety do vnitrozemí. Krevní msta byla důvodem, proč zde znepřátelené rody stavěly vysoké věžovité opevněné domy víceméně bez oken, které sloužily také jako pevnosti, ve kterých se skrývaly mužští členové rodů. Najdete je v každé místní vesničce. Podobně na každém rohu narazíte na byzantské kostelíky z 10 – 12. století, které jsou bohatě zdobené freskami. Kostelíky jsou volně přístrupné.
Samotné městečko Gerolimenas sloužilo v minulosti jako hlavní přístav pro oblast Mani a spojoval Mani s civilizací. Dnes již sláva místního přístavu polevila, přístav ztratil na důležitosti. V létě bývá vesnička hojně navštěvována turisty, po sezóně je zde prázdno.
V zátoce je možné kotvit na hloubce 9 – 12 metrů, případně je možné si lanem vyvázat záď na břeh. Jen je třeba dávat pozor na kameny na dně, které představují nebezpečí. Kotvení na oblázcích není nejbezpečnější, ale když je klidném počasí, je možné zde zakotvit a obdivovat okolí. Život pod mořskou hladinou je také bohatý, na první ponoření jsme potkali velkou murénu.
5200
To navigate, press the arrow keys.
Související články
Když se ještě čekalo na vítr
Když se ještě čekalo na vítr
Nefouká. Stojíte 24 hodin na dohled od přístavu. Zažili jste to někdy? Dnes, když vypnou vítr, nastartujete motor a pokračujete v plavbě.
Já bych už vyplul…
Já bych už vyplul…
Vyplout již v únoru, v březnu? Proč ne. Nejlépe je u moře, když turističtí nájezdníci teprve sbírají síly na atak jižním směrem ve svých domovech. A není na to trochu chladno? A krátký den? Záleží, jak se na to díváte...
Plachty jsou v přeplněných lokalitách zbytečností
Plachty jsou v přeplněných lokalitách zbytečností
Vyrážíte do oblasti, která je jachtami přeplněná. V sezóně může jít v Řecku o Jónské moře, nebo Saronský záliv, v Chorvatsku především o oblast mezi Zadarem a Korčulou. Budete vůbec potřebovat plachty?