Co udělá vítr u pobřeží
Blížíte se na plachetnici k pobřeží. Víte, jak se bude u pevniny měnit vítr? Odkud půjde? Více zprava? Zleva?
Pro směr větru platí jednoduchá pravidla. Vycházet budeme z větru gradientového, který vane nad povrchovou vrstvou, tedy vrstvou atmosféry, která je ovlivněna třením o zemský povrch. Gradientový vítr, tedy vítr způsobený rozdílem tlaku, vane ve směru izobar. Podíváme-li se na synoptickou mapu, gradientový vítr bude vát ve směru izobar. V tlakové výši po směru hodinových ručiček, v tlakové níži proti směru.
Protože není gradientový vítr ovlivněn třením, bude silnější, než vítr u zemského povrchu. Sestoupíme-li tedy k zemskému povrchu, vítr bude slabší a bude proti gradientovému větru stočen více proti směru hodinových ručiček. A zde se dostáváme k jednoduchému pravidlu. Čím bude vítr slabší (více ovlivněn třením) proti větru gradientovému, tím více bude stočen proti směru hodinových ručiček.
Vítr nad pevninou je třením více ovlivněn, než vítr nad mořem, proto bude více stočen proti směru hodinových ručiček. Vítr nad mořem je proti gradientovému stočen cca o 15°, vítr nad pevninou až o 45°.
10749
Související články
Znáte vítr na Jadranu
Znáte vítr na Jadranu
Na oceánu je vítr anonymní. Bývá závislý na tlakovém gradientu, a to jak směr, tak i síla. Ve Středomoří je situace jiná. Každý vítr zde má své jméno, svou jasnou charakteristiku. Podle názvu větru poznáme, co můžeme očekávat.
Lokální větry ve Středomoří
Lokální větry ve Středomoří
Ve Středomoří nefouká severozápadní vítr, ale mistral. Nefouká jihovýchod, ale scirocco. Není to východní vítr, ale levante. A tak bychom mohli pokračovat dále. Znalost lokální terminologie je ve Středomoří nezbytná...
Ještě jedno nebezpečí na zaďák
Ještě jedno nebezpečí na zaďák
Plujete na zadoboční vítr. Posádka je nadšená, protože na rychloměru dlouhé chvíle vídí číslo začínající devítkou. Ani hranice 10 uzlů není nedosažitelná… Je ale nejvyšší čas se zamyslet.