Co udělá vítr u pobřeží
Blížíte se na plachetnici k pobřeží. Víte, jak se bude u pevniny měnit vítr? Odkud půjde? Více zprava? Zleva?
Pro směr větru platí jednoduchá pravidla. Vycházet budeme z větru gradientového, který vane nad povrchovou vrstvou, tedy vrstvou atmosféry, která je ovlivněna třením o zemský povrch. Gradientový vítr, tedy vítr způsobený rozdílem tlaku, vane ve směru izobar. Podíváme-li se na synoptickou mapu, gradientový vítr bude vát ve směru izobar. V tlakové výši po směru hodinových ručiček, v tlakové níži proti směru.
Protože není gradientový vítr ovlivněn třením, bude silnější, než vítr u zemského povrchu. Sestoupíme-li tedy k zemskému povrchu, vítr bude slabší a bude proti gradientovému větru stočen více proti směru hodinových ručiček. A zde se dostáváme k jednoduchému pravidlu. Čím bude vítr slabší (více ovlivněn třením) proti větru gradientovému, tím více bude stočen proti směru hodinových ručiček.
Vítr nad pevninou je třením více ovlivněn, než vítr nad mořem, proto bude více stočen proti směru hodinových ručiček. Vítr nad mořem je proti gradientovému stočen cca o 15°, vítr nad pevninou až o 45°.
11093
Související články
Proč je za odlivu slabší vítr?
Proč je za odlivu slabší vítr?
Víte, že za odlivu méně fouká? Nebo se to alespoň říká. Proč by měl mít příliv a odliv vliv na vítr? Nebo snad měsíční fáze? Jak to je?
Proč u Serifosu sílí jižní vítr
Proč u Serifosu sílí jižní vítr
Při plavbě od Kythnosu na severní stranu Serifosu postupně sílil vítr. Nakonec atakoval 50 uzlů. Proč tomu tak bylo?
Na Serifos v 50 uzlech
Na Serifos v 50 uzlech
Řecké charakteristiky. Plujete kolem Kythnosu, na otevřeném moři fouká jih 20 uzlů. Blížíte se k Serifosu, vítr šplhá nad 30 a před přídí bílá pěna značící 50. To jsou egejské zvláštnosti.