Search
× Search
Co udělá bouře na Jadranu s výškou vody v Benátkách
Daniel Vodička

Co udělá bouře na Jadranu s výškou vody v Benátkách

Italské Benátky v zimním období často bojují se záplavami. Voda v ulicích města má souvislost nejen s výškou přílivu a odlivu, ale také s dlouhotrvajícím silným jugem a poklesem atmosférického tlaku. Co tyto faktory dokážou, když se spojí?

Jiří Doubek nám už před časem poslal zajímavé grafy. Ukazují, jak se změní aktuální výška mořské hladiny ve srovnání s běžným přílivem a odlivem ve chvíli, kdy na sever Jadranu žene vodu bouřlivé jugo a atmosférický tlak na severu snižuje tlaková níže. V souvislosti s tlakem je třeba si připomenout, že nižší tlak znamená vyšší hladinu moře.

Na grafech pro Grado a Benátky vidíte, že atmosférické podmínky mohou zvednout hladinu moře o 85 cm v Gradu a dokonce o 100 cm v Benátkách. Na grafech pro Grado je navíc patrné, že křivka přílivu a odlivu se může celá změnit a ze dvou přílivů se dokonce může slít v jeden jediný.

Zdroj Windy

Zdroj Windy

Meteorologická situace v dané dny.
Pokud je hladina vyšší, než je běžné, není to obvykle pro jachtaře problém. Když zrovna nepodjíždějí most, nebo se nechtějí přivázat k nábřeží, které je pod vodou. Opak by byl horší. Přesto je dobré o tomto jevu vědět a hlavně si jeho riziko uvědomit, když to potřebujeme. Abychom se pak nedivili…

Jirkovi Doubkovi za skvělý námět děkujeme.

2211
Na horu