Co je to föhn?
Vítr nazývaný föhn vzniká velmi zajímavým způsobem. Je to suchý, teplý vítr z hor, ale na jeho počátku je vlhký vzduch směřující naopak k horám.
Představte si situaci, kdy vítr fouká k úpatí hor. Vzduch má 20°C a je velmi vlhký. Před sebou má překážku, tou jsou 3000 metrů vysoké hory. Vzduch začne stoupat vzhůru a tím se začne ochlazovat. Protože vlhkost vzduchu není 100 %, ochlazuje se o 1°C na 100 m výšky.
Nyní jsme ve výšce 500 m, vlhkost vzduchu dosáhla 100 % a dochází ke kondenzaci vzdušné vlhkosti. Teplota vzduchu dosáhla teploty rosného bodu. Protože při kondenzaci dochází k uvolňování tepla, při dalším výstupu se již nebude teplota vzduchu snižovat o 1°C, ale jen o 0,5°C a na návětrné straně hor bude hustě pršet.
Na vrcholu hor ve 3000 metrech bude teplota vzduchu jen 2,5°C. Vzduch začne padat po závětrné straně hor dolů a bude se oteplovat. Protože je suchý, nebude docházet k žádné změně skupenství a vzduch se bude ohřívat o 1°C na 100 m výšky. Když sestoupí z hor do údolí, dejme tomu 0 m nad mořem, bude jeho teplota 32,5°C.
Takto vzniká föhn, teplý vítr, který přichází přes hory.
10865
Související články
Znáte vítr na Jadranu
Znáte vítr na Jadranu
Na oceánu je vítr anonymní. Bývá závislý na tlakovém gradientu, a to jak směr, tak i síla. Ve Středomoří je situace jiná. Každý vítr zde má své jméno, svou jasnou charakteristiku. Podle názvu větru poznáme, co můžeme očekávat.
Lokální větry ve Středomoří
Lokální větry ve Středomoří
Ve Středomoří nefouká severozápadní vítr, ale mistral. Nefouká jihovýchod, ale scirocco. Není to východní vítr, ale levante. A tak bychom mohli pokračovat dále. Znalost lokální terminologie je ve Středomoří nezbytná...
Co udělá vítr u pobřeží
Co udělá vítr u pobřeží
Blížíte se na plachetnici k pobřeží. Víte, jak se bude u pevniny měnit vítr? Odkud půjde? Více zprava? Zleva?