Search
× Search
Co je to föhn?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Co je to föhn?

Vítr nazývaný föhn vzniká velmi zajímavým způsobem. Je to suchý, teplý vítr z hor, ale na jeho počátku je vlhký vzduch směřující naopak k horám.

Představte si situaci, kdy vítr fouká k úpatí hor. Vzduch má 20°C a je velmi vlhký. Před sebou má překážku, tou jsou 3000 metrů vysoké hory. Vzduch začne stoupat vzhůru a tím se začne ochlazovat. Protože vlhkost vzduchu není 100 %, ochlazuje se o 1°C na 100 m výšky. 

Nyní jsme ve výšce 500 m, vlhkost vzduchu dosáhla 100 % a dochází ke kondenzaci vzdušné vlhkosti. Teplota vzduchu dosáhla teploty rosného bodu. Protože při kondenzaci dochází k uvolňování tepla, při dalším výstupu se již nebude teplota vzduchu snižovat o 1°C, ale jen o 0,5°C a na návětrné straně hor bude hustě pršet.

Na vrcholu hor ve 3000 metrech bude teplota vzduchu jen 2,5°C. Vzduch začne padat po závětrné straně hor dolů a bude se oteplovat. Protože je suchý, nebude docházet k žádné změně skupenství a vzduch se bude ohřívat o 1°C na 100 m výšky. Když sestoupí z hor do údolí, dejme tomu 0 m nad mořem, bude jeho teplota 32,5°C.

Takto vzniká föhn, teplý vítr, který přichází přes hory.
 

10583
Na horu