Search
× Search
Co dokáže bouřka
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí, Zajímavosti

Co dokáže bouřka

Já se bouřky nebojím! To říká jen ten, kdo na lodi pořádnou bouřku nezažil. Kdo zažil něco podobného záběrům na videu, má z bouřky respekt. A je jedno, jestli se to děje na moři, nebo nakonec „jen“ někde na jezeře.

Kolik skipperů, kteří se v létě pohybují po Jadranu, by zvládlo bez histerie podobnou bouřku? Jak by zvládli loď, jak by dokázali uklidnit posádku? A to se nebavíme o krizové situaci, která by v průběhu podobné bouřky mohla nastat.

Řečená slova tu nejsou proto, aby odradila od jachtingu. Byla vyřčena z toho důvodu, aby měli nezkušení skippeři více respektu k počasí na moři (i na jezeře). Aby si uvědomili, že vzdělání na moři nekončí po převzetí průkazu.

Mnozí již podobnou bouřku zažili. Mnozí další ji ještě zažijí. Co je třeba dělat proto, aby vše dobře dopadlo?

V první řadě je třeba pozorně sledovat předpověď počasí. Číst to, co je v ní napsáno, nikoli to, co bychom chtěli, aby v ní bylo napsáno. Dnes jsou k dispozici grafické výstupy meteorologických radarů, které dokážou příchod bouřky přesně avizovat. 

Dále je třeba s respektem sledovat okolí v reálu, sledovat vše, co nám říká, že se něco podobného blíží. Černota na obzoru bude nejspíše znamenat, že za pár chvil se zapotíme. V tom případě pečlivě uvážeme vše na palubě (především dinghy), připravíme si nepromokavé oblečení, nemáme-li dostatek zkušeností, tak stáhneme plachty, připravíme si bezpečný kurz daleko od břehů a mělčin, do podpalubí uklidíme všechny, kdo by na palubě byli přítěží a vzdálíme se od pobřeží, jestli jsme nedaleko.

Když bouřka přijde, zmenší se viditelnost na pár metrů. Silný vítr s nulovou viditelností způsobí dezorientaci. V takovém případě udržujte předem zvolený bezpečný kurz. Plujte nižší rychlostí, při které je jachta ovladatelná, abyste měli více času na zabránění případné srážce. Uklidněte posádku a nechte ji, aby si vylepšovala chmurnou náladu zábavným sledováním kormidelníka, který se snaží v krupobití ledových projektilů učinit svoji existenci za kormidlem co nejmenší.

Na závěr instrukce pro ty, kteří nerozumí jazyku alpských horských kmenů.

Pasáže s mluveným slovem přetočte!

6718
Na horu