Bude nebo nebude foukat
Slunný den, předpověď slibuje bezvětří. Podle našich předpokladů by se ale měla před polednem zvednout bríza. Nebo neměla? Jsme na pobřeží poloostrova a čekáme, jestli zafouká, nebo se dnes na nás vítr vykašle.
Krásný poloostrov, který vidíme na obrázku. Vznikne na jeho pobřeží plnohodnotná bríza?
Co se bude dít
Slunce stoupá na obloze a pevnina se ohřívá. S rostoucí teplotou pevniny vzniká stoupavý proud a pozvolna se dává do pohybu bríza. Na obou březích poloostrova. Vítr směřuje k pobřeží a postupuje ke středu pevniny. Co se stane ve chvíli, kdy se brízy z jednoho a druhého pobřeží potkají?
Je to jednoduché, přeruší se teplý výstupný proud vzduchu a na jeho místo se dostane chladnější vzduch od moře. Tím se vypne motor brízy a ta přestane foukat. Znovu se rozběhne až ve chvíli, kdy se vzduch nad pevninou ohřeje a začne znovu stoupat. Bríza u břehů poloostrova pulsuje. Rozfouká se, skončí. Rozfouká se, skončí.
Aby se stabilní bríza rozvinula na obou březích poloostrova, musela by být jeho šíře cca 100 km.
Obrázek prosím berte orientačně. samozřejmě není rozdíl mezi 99 km a 101 km.
Článek jsme připravili podle vynikající knihy S větrem o závod, kterou máme v nabídce.
2696
Související články
Vítr sílí, vydržíme na kotvě?
Vítr sílí, vydržíme na kotvě?
Barometr ukazuje věci, že by bylo lepší, kdyby vůbec neukazoval. Vítr sílí a stojíme kotva-břeh. Není to dobré místo. Uvidíme… Nechci skončit s rozmlácenou zádí o molo.
Jaký směr má bríza
Jaký směr má bríza
Mořská bríza je vítr vanoucí z moře na pevninu, který začíná vát ve chvíli, kdy se pevnina dopoledne dostatečně ohřeje. Pevnina se ohřeje, teplý vzduch začne stoupat a z moře na pevninu začne foukat bríza. Bude však opravdu foukat z moře kolmo na pevninu?
43 uzlů v přístavu, je třeba zvolit náhradní plán
43 uzlů v přístavu, je třeba zvolit náhradní plán
Jugo už zase strhává čepice z hlav a racci přistávají na molech zvolna couvaje. Obtížný manévr bez senzorů a zrcátek. Na kurzík přístavních manévrů se to zdá silné. Zítra už ale bude dobře.