Bouře: 99 uzlů, 13 metrů vlny
Na severním Atlantiku řádí bouře, která se nevidí příliš často. Vítr v poryvech dosahuje 100 uzlů a tlak klesne na 936 hPa. To jsou podobná čísla, jako v hurikánech.
Pojďme se podívat na tlak vzduchu ve středu cyklóny. Nejnižší tlak zaznamenaný v Evropě byl naměřen v roce 1929 na jihu Islandu v Heimaey. Barometr spadl až na 923,6 hPa. Dnes odpoledne bude na severním Atlantiku jen o 12 hPa vyšší. Tlak v cyklóně navíc velmi rychle klesá, z přibližně 970 hPa včera, na 936 hPa dnes. Pokles by měl dosáhnout dokonce 35 hPa za 24 hodin.
S větrem souvisí i výška vln. Signifikantní výška vln bude dosahovat cca 13 metrů (pozor, nejde o nejvyšší vlny, ale o průměrnou výšku třetiny nejvyšších vln).
Podívejte se na bouři na Windy. Zasahuje téměř celý severní Atlantik.
5024
Související články
Bouřlivý vítr, letadla nelétala, ale my jsme vydrželi
Bouřlivý vítr, letadla nelétala, ale my jsme vydrželi
Pátek na řeckém Kalymnosu byl větrný. Nejezdily trajekty, nelétala letadla, a domácí uklízeli květináče hrozící odletem k severozápadu. Vítr byl bouřlivý z pro ně nezvyklého směru. Stáli jsme za těch podmínek na kotvě…
Vítr sílí, vydržíme na kotvě?
Vítr sílí, vydržíme na kotvě?
Barometr ukazuje věci, že by bylo lepší, kdyby vůbec neukazoval. Vítr sílí a stojíme kotva-břeh. Není to dobré místo. Uvidíme… Nechci skončit s rozmlácenou zádí o molo.
Hledat úkryt před bouří?
Hledat úkryt před bouří?
Bouřlivému počasí je nejlepší se vyhnout. Sledovat předpověď počasí a případně nevyplouvat. Co když mě ale zachytí na moři? Mám se snažit skrýt v přístavu?