Bouře: 99 uzlů, 13 metrů vlny
Na severním Atlantiku řádí bouře, která se nevidí příliš často. Vítr v poryvech dosahuje 100 uzlů a tlak klesne na 936 hPa. To jsou podobná čísla, jako v hurikánech.
Pojďme se podívat na tlak vzduchu ve středu cyklóny. Nejnižší tlak zaznamenaný v Evropě byl naměřen v roce 1929 na jihu Islandu v Heimaey. Barometr spadl až na 923,6 hPa. Dnes odpoledne bude na severním Atlantiku jen o 12 hPa vyšší. Tlak v cyklóně navíc velmi rychle klesá, z přibližně 970 hPa včera, na 936 hPa dnes. Pokles by měl dosáhnout dokonce 35 hPa za 24 hodin.
S větrem souvisí i výška vln. Signifikantní výška vln bude dosahovat cca 13 metrů (pozor, nejde o nejvyšší vlny, ale o průměrnou výšku třetiny nejvyšších vln).
Podívejte se na bouři na Windy. Zasahuje téměř celý severní Atlantik.
4803
Související články
Sibérie
Sibérie
Dnes v noci na Jadranu divočina. Jižní a jihozápadní vítr před studenou frontou bude na severu Jadranu sílit až k 55 uzlům. Vítr a nízký tlak způsobí vzestup hladiny moře. V některých přístavech dojde i na zaplavení nábřeží a přilehlých ulic.
Když barometr ukazuje takové věci, že by bylo lepší, kdyby vůbec neukazoval
Když barometr ukazuje takové věci, že by bylo lepší, kdyby vůbec neukazoval
Bomb cyclone, explosive cyclogenesis, bombogenesis. Silná slova. To ani nemusíme vědět, co znamenají. Jedna taková bouře je právě u západního podřeží USA a Kanady.
Jak velká vlna může překlopit jachtu?
Jak velká vlna může překlopit jachtu?
Laici často přicházejí s nejistou otázkou: „Opravdu se jachta nemůže překlopit?“ Odpověď zní: „Může, ale stěžněm dolů ji nepřeklopí vítr, ale vlna.“ Jak velká musí být vlna, aby to dokázala?