Boj se suchem v Kalifornii - solární poklop na kanály
Nejbohatší americký stát Kalifornie se dlouhodobě potýká s nedostatkem vody. Ani letošní zima neobvykle bohatá na srážky na tom příliš nezměnila. Řešení hledají politici na místní i národní úrovni, včetně prezidenta Bidena, jehož administrativa navrhuje další snížení spotřeby vody ve státě. Fantazii se meze nekladou a tak se v oblasti hospodaření vodou objevují i velmi neotřelé nápady.
Jedním z projektů, který by měl zvýšit odolnost regionu vůči suchu, je i státem financovaný pilotní projekt v údolí San Joaquin. Kalifornské kanály a akvadukty, dobře známé z akčních filmů, v nichž vyschlá koryta slouží jako autodromy pro automobilové honičky, chce společnost Solar AquaGrid pokrýt solárními panely. Ze záměru mají plynout dvě výhody najednou - levnou a čistou elektřinu a výrazné snížení odparu, a to o vysoké desítky procent.
Kalifornské ministerstvo vodních zdrojů zatím vyčlenilo 20 milionů dolarů na testování tohoto konceptu v okrese Stanislaus, kde se nachází 4000 km dlouhý systém státních kanálů. Na projektu společně se Solar AquaGrid pracují také Kalifornská univerzita v Mercedu a stát Kalifornie. Žádný podobný koncept dosud nebyl v USA vyzkoušen, ale lze předpokládat, že ukáže-li se jako přínosný, může se v suchých oblastech amerického jihozápadu rychle rozšířit.
Studie, kterou vedl v roce 2021 Roger Bales, profesor strojírenství na U.C. Merced, zjistila, že pokrytí kalifornských kanálů solárními panely by mohlo snížit odpařování až o 90 procent, a ušetřit tak 240 miliard litrů vody ročně. Vedle těchto zjevných benefitů se také předpokládá, že udržení vody v krajině a zvýšení vlhkosti vzduchu prospěje snížení prašnosti a tudíž pročistí vzduch.
Projekt, který má být zahájen na podzim, se zpočátku bude týkat dvou mil kanálů v oblasti Central Valley. Jordan Harris, generální ředitel společnosti Solar AquaGrid, se již pochlubil zvýšeným zájmem provozovatelů či správců kanálů a vodních toků z různých koutů světa. Všem se údajně zamlouvá environmentální rozměr tohoto inovativního přístupu. Z pohledu člověka a jeho potřeb jde na první pohled skutečně o klimaticky uvědomělé řešení, zatím se však neví příliš o tom, jaký dopad bude takové „zatmění“ mít na živé organizmy ve vodě, s výjimkou předpokládaného zpomalení či úplného zamezení růstu vodní vegetace.
192
Související články
Podmořské kabely jsou tepny naší civilizace. Hlídá je někdo?
Podmořské kabely jsou tepny naší civilizace. Hlídá je někdo?
Nedávné sabotáže na plynovodu North Stream či podmořském kabelu mezi Norskem a Špicberky zdůraznily téma ochrany podmořských kabelů mezi Evropou a Spojenými státy, jejichž funkčnost a bezpečnost jsou zcela zásadní pro každodenní běh naší civilizace. Měly by se na jejich ochraně podílet firmy, které z nich nejvíc profitují?
Nedorozumění
Nedorozumění
Posádka remorkéru v americkém přístavu Marinette se musela cítit zaskočená, když se na ni začala řítit na vodu spouštěná vojenská loď USS Cleveland. Někde se stala chyba a více než 3000 tun železa padalo na záď remorkéru.
Autonomní průzkumník pro energetiky
Autonomní průzkumník pro energetiky
Americká loděnice Safe Boats představila nové autonomní plavidlo pro průzkum oceánů nazvané Merlin. Projekt, který vznikl ve spolupráci s firmami Mythos AI, Echo81 a World Marine Design, má sloužit speciálně pro potřeby amerických větrných elektráren na moři.