Bližší informace o potopení Bayesian
Jak je možné, že se u sicilského pobřeží potopila 56 metrů dlouhá jachta? Na Sicílii již jsou čtyři vyšetřovatelé z britské Marine Accident Investigation Branch. Šestici nezvěstných se stále nepodařilo nalézt.
Potopení megajachty Bayesian se věnují mnohá média. Především rozebírají identitu pasažérů, mezi kterými byla britská smetánka. Jak ale mohlo k něčemu podobnému dojít?
Na kotvě
Podle dostupných zpráv stála jachta Bayesian před přístavem Porticello na kotvě. Spolu s ní se v oblasti vyskytovala ještě 42 metry dlouhá jachta Sir Robert Baden Powel, jejíž skipper Karsten Borner byl u záchrany přeživších ze záchranného ostrůvku. Během bouře si tato téměř 70 let stará jachta pomáhala motorem a dávala pozor, aby se vyhnula kolizi se nedaleko zakotvenou megajachtou. Po přechodu bouře však Bayesian za zádí již nebyla...
Nečekaná bouře?
Podle italských médií meteorologové před takto extrémním počasím nevarovali. Voda ve Středomoří je však vyhřátá daleko nad průměrnými hodnotami a vzduch byl velmi vlhký. Obojí jsou faktory, které přispívají k nestabilitě atmosféry.
Kapitán potopené jachty mluvil o tom, že neviděli žádné signály, které by svědčily o příchodu extrémního meteorologického jevu. To by znamenalo, že nešlo o bouřku, která vysílá do okolí signály o svém příchodu ve dne i v noci. Pravděpodobná by tedy byla tromba, tedy jev, který známe většinou jako tornádo. Jeho příchod je za tmy těžko odhalitelný. Nic takového však zatím nebylo potvrzeno vyšetřovateli.
Nejdelší hliníkový stěžeň
Svoji roli v neštěstí mohlo hrát i to, že jachta byla vybavena nejdelším hliníkovým stěžněm na světě (83 metry). Ten mohl při extrémním větru přispět ke ztrátě stability lodě. Spekuluje se o tom, že vítr mohl zlomit stěžeň, který později prorazil trup jachty. Podle informací, které máme, si jachta lehla na bok a ke dnu šla ve dvou minutách.
Pomalé pátrání ve velké hloubce
Zdroj Youtube The Scottish Sun
Vrak lodě se nyní nachází v hloubce 49 metrů. Potápěči loď lokalizovali, ale pátrání probíhá pomalu. V této hloubce mají na práci k dispozici jen kolem 10 minut během jednoho ponoru. Alespoň tak popisují situaci Italové.
Vyšetřování nehody jachty již probíhá. Především britští vyšetřovatelé jsou proslulí svými detailními zprávami. Budeme si však na ně muset počkat. Nelehké situaci bude zajisté čelit i výrobce Perini Navi. Celá konstrukce lodi bude studována pod drobnohledem. Nedošlo při výpočtech nebo konstrukci jachty k nějaké chybě?
Jsme schopni zvládat bouřlivé počasí?
Pro širokou jachtařskou veřejnost by nehoda měla být varováním. Mnoho skipperů má sice adekvátní průkazy v kapse, ale nikdy nezažili žádnou krizovou situaci na moři. To jim nebrání v tom, aby vyplouvali se svými nejbližšími (manželkami, dětmi, starými rodiči…), kteří v případě příchodu extrémního počasí jsou spíše na překážku, než by dokázali skutečně pomoci. Zde sice nepomohla ani profesionální posádka, ale pro mnohé může být hranice dovedností mnohem a mnohem níže. Vždy je třeba myslet na to, že správné dokumenty jsou pro jachtaře nezbytností, ale znamenají jen málo v otázce praktických dovedností. Stále a znovu je třeba se učit a získávat zkušenosti.
3603
Související články
Když barometr ukazuje takové věci, že by bylo lepší, kdyby vůbec neukazoval
Když barometr ukazuje takové věci, že by bylo lepší, kdyby vůbec neukazoval
Bomb cyclone, explosive cyclogenesis, bombogenesis. Silná slova. To ani nemusíme vědět, co znamenají. Jedna taková bouře je právě u západního podřeží USA a Kanady.
Ztroskotání trajektu na Premudě
Ztroskotání trajektu na Premudě
V pátek v 1820 ztroskotal trajekt Princ Zadra u ostrova Premuda. Podle svědků najel plnou rychlostí na útes Bračići na dohled od přístavu Krijal. Na palubě bylo 72 pasažérů. Druhý den šel ke dnu. Na potápěčské mapě Jadranu přibyl nový vrak.
Italian Sea Group žaluje NY Times kvůli článku o potopení Bayesian
Italian Sea Group žaluje NY Times kvůli článku o potopení Bayesian
Kolem tragického potopení superjachty Bayesian v srpnu u Sicílie to vře. Vyšetřování, právníci, žaloby, pak zase vyhození právníci, články v novinách a zase jiní právníci… Vypadá to na dlouhý boj v bahně. Navíc bez rukavic.