Bezpečné přistání v bočním větru
Klasická stresová situace. Přistáváte u mola, pár lodí již tam stojí a fouká boční vítr. Co dělat, aby bylo přistání klidné a bezpečné? Dnes se podíváme na situaci, kdy máme prostor na delší couvání.
Představte si městské nábřeží, ke kterému máte nacouvat. Například Tribunj. Je odpoledne a vane severozápadní maestral 15 – 17 uzlů. Máte prostor na to, abyste couvali z větší dálky. Jak na to?
Musíte začít couvat z pozice, která je proti větru vůči místu, kde chcete stát. A couváte s kormidlem vytočeným po větru. Kolik? To je dáno silou větru a rychlostí, kterou plujete.
Při couvání se příď stáčí opačným směrem, než je vytočené kormidlo. V tomto případě má tedy příď tendenci se tlačit proti větru. Díky tomu nemůže být větrem sfouknuta. Příď vytočeným kormidlem „vyšprajcujete“ proti větru.
S vytočeným kormidlem nyní jachta couvá k molu a přitom splouvá po větru. Vy směřujete k molu tak, abyste se ve chvíli, kdy jste u mola, nalepili na vedle stojící jachtu. Jakmile jdou fendry na fendry, měli byste již stát, aby fendry nemohly vyskočit.
Jste opřeni o vedle stojící jachtu a vítr nemá možnost vás sfouknout. Tím získáte čas na vyvázání návětrného lana (červené), stočení kormidla proti větru a zařazení předního chodu (u jachet s dvěma listy kormidla není nutné kormidlo vytáčet a stačí zařadit přední chod). Vaše jachta nyní stojí na návětrném vyvazovacím laně, přední chod a vytočené kormidlo ji tlačí od mola a přídí proti větru. Teď máte čas na vyvázání mooringu.
Mnoho podobných rad najdete v knize Přístavní manévry. Nebo můžete navštívit naše kurzy v Praze na Vltavě.
6260
Související články
Nové, aktualizované, rozšířené a samozřejmě lepší Přístavní manévry
Nové, aktualizované, rozšířené a samozřejmě lepší Přístavní manévry
Již počtvrté vydáme oblíbenou knihu Přístavní manévry. Je změněná, aktualizovaná a rozšířená. Ačkoli lodě se ovládají stále stejně, kniha je natolik lepší, že bude zajímavá i pro majitele starších vydání.
Co dokážu/nedokážu s jachtou?
Co dokážu/nedokážu s jachtou?
Pluji na jachtě, která nemá záďový boční propeler. Přesto jsem schopen s ní manévrovat stejně, jako by ho měla. Nebo také ne. Záleží na tom, na jaké jachtě pluji. Jaký je v tom rozdíl?
Proč funguje otáčení na vazáku i na lodi se dvěma kormidly?
Proč funguje otáčení na vazáku i na lodi se dvěma kormidly?
To že se nám loď začne otáčet kolem lana, když přidáme plyn dopředu, už asi víme. Často ale na našich kurzech slýcháme, že proto, aby se loď začala otáčet, je potřeba vytočit kormidlo. Je tomu opravdu tak? A jak to funguje i na lodích se dvěma kormidelními listy?