Bezdrže do přístavu
Yanmar pracuje na technologii, která umožní jachtám, aby samy zajely do přístavu nebo maríny. Systém by měl být k dispozici v roce 2020.
Plujete na moři. Na autopilota. Přiblížíte se do přístavu a přepnete na jinou mašinu, které řeknete, kam má zajet. Pak už jí to jen bude chvilku trvat, obhlédne situaci, zhodnotí sousedy a zajede k molu. Na kormidlo nemusíte ani sáhnout. Dokonce ani nemusíte být na palubě.
Parádní věc, kterou tisíce jachtařů ocení.
Akorát mnoho jiných nebude mít co žrát. Přijdou o práci. Například my. Koho budeme po roce 2020 učit zajíždět do přístavu? Řekněte koho?
To je jen takový černý scénář. Systém je určen pro motorové čluny a i tam bude trvat jeho rozšíření mnoho let. Ale do budoucna je to reálný scénář. Na podobném přístroji pracuje i Volvo s Raymarinem.
4666
Související články
Nové termíny kurzů přístavních manévrů v Praze
Nové termíny kurzů přístavních manévrů v Praze
Všechny termíny přístavních manévrů v Praze byly plné. Dva termíny jsme proto přidali. Chcete-li se zlepšit za kormidlem před svojí plavbou, chcete-li získat jistotu, naučit se nové postupy, prostě zjistit jak na to, máte tedy možnost. Volná místa na praktických kurzech v centru Prahy.
Kde je osa otáčení při použití bowthrusteru
Kde je osa otáčení při použití bowthrusteru
Jak se bude pohybovat jachta, pokud příďovým propelerem pošlete příď vlevo? Půjde jen o pohyb přídě, nebo se bude vytáčet i záď? Je důležité vědět, s čím je třeba počítat.
Jak si poradit s prop walkem
Jak si poradit s prop walkem
Prop walk můžeme laikům přiblížit jako stranový efekt rotace lodního šroubu. Výrazně se může projevovat při zařazení zpátečky, ndy točí záď docela jinak, než bychom si přáli. Jak si s ním poradit? V podstatě máme dvě možnosti. Staticky a dynamicky.