Search
× Search
And now for something completely different...
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

And now for something completely different...

Jaká je nejzábavnější zpráva dnešního dne? Je to tisková zpráva Českých drah o dramatickém zrychlení cestování z Prahy do Budějovic. Samozřejmě vlakem! Nově už za 1 hodinu a 40 minut. Ufff!

Zní to fantasticky! Od nového jízdního řádu bude cesta do Budějovic vlakem o 20 minut rychlejší a bude už skoro moci konkurovat cestě vozem. České dráhy v tiskové zprávě navíc zdůrazňují, že proti osmdesátým letům to znamená dokonce zkrácení času na polovinu!

Skvělé! Je to ohromný úspěch...

V roce 1985 jsem jel vlakem do Budějovic a co si tak pamatuji, bylo to dlouhé. Velmi dlouhé. Odhaduji tak jako dnes z Mikulova k moři? Možní delší. Od té doby už uběhlo… Hmmm… 37 let.

Jen pro srovnání. Narodil jsem se 25 let po světové válce. V lese jsme si v dětství sice ještě hráli na Rusáky a esesáky, ale jinak už to bylo zatraceně daleko. Pocitově stejně daleko, jako doba páry.

No a dnes se České dráhy chlubí, že jejich stroje dokážou v budoucnu dojet do Budějovic za hodinu a čtyřicet minut? To má být úspěch? Po téměř 40 letech? Že průměrná cestovní rychlost na trati dosáhne 98 km/h?
Malé srovnání.

Z Prahy do Budějovic je to 148 km. Z Paříže do Marseille je to 778 km. Běžné TGV to dá za 3 hodiny a 40 minut. Některé spoje to zvládají za 3 hodiny a 4 minuty. U rychlejších spojů to znamená průměrnou rychlost 250 km/h. A jezdí to už nějaký pátek.

Nebo ve Španělsku. Z Madridu do Barcelony 626 km. Vlak to zvládne za 2 hodiny a 30 minut. To máme zase průměr 250 km/h.

Nebo v Itálii. Z Milána do Říma je to 573 km. Vlak to dá za 3 hodiny a 5 minut. Průměrná rychlost cca 190 km/h.

No a nakonec se vrátíme ještě jednou do Francie. Paříž – Méty = 331 km. To máme 1 hodinu a 28 minut. Je to výrazně dále než Budějovice a o 12 minut rychleji...

Já bych se asi časem 1 hodina a 40 minut do Budějovic nechlubil. Kdyby s tím přišly České dráhy před 50 lety, nebyl by to sice žádný rekord, ale stálo by to za povytažení obočí. Ale dnes? Kdy má vysokorychlostní železnici rozestavěnou i Srbsko? Já bych to lidem nezdůrazňoval.

 

425
Na horu