Alternativní cíl
Letní situace v atraktivních zátokách na Jadranu (a nejen tam) připomíná kladenský zimák, když při výluce v NHL přijel domů Jarda Jágr. A připlouvají další a další jachty. Už to není bezpečné kotviště, ale past, která může kdykoli sklapnout.
V takových chvílích jsou patrné dva problémy. Tím jedním je neschopnost vyhodnotit riziko, kterému vystavuji sebe, posádku a samozřejmě i okolní jachty. Kotviště je bezpečné jen do určité kapacity. Od určité naplněnosti stačí, aby vítr během noci trochu změnil směr a začnou karamboly, které nebude snadné ve tmě řešit. I odjezd je v takové chvíli náročný, když kotva leží kdovíkde.
Druhou částí problému je absence alternativního cíle. Chceme nocovat například v Zaklopatici na Lastovu, ale připlouváme pozdě. Zátoka je plná. Na bezpečné stání to nevypadá. S podobnou situací musím dopředu počítat, musím mít alternativní řešení. Na Lastovu je to zrovna celkem snadné, k dispozici jsou Mali a Veli Lago, nebo Skrivena luka na jihu ostrova. Jsou ale místa, kde alternativní cíl může být několik hodin daleko. Musím počítat s tím, že můj primární cíl nemusí být finální zastávkou. Neměl bych se dostat do situace, že jsem nezkušený jachtař, nechci plout s posádkou v noci a v sedm večer stojím před plnou zátokou a jsem zaskočen. V takové situaci jsem tlačen do rozhodnutí, o kterých si sám myslím, že nejsou bezpečná.
Nechci-li plout v noci, připlouvám do primárního cíle tak, abych stihl případně doplout do cíle sekundárního. Je to sice omezující, ale je to bezpečné. A jako skipper turistické jachty, který je zodpovědný za loď a za posádku, bych vždy měl preferovat bezpečnost.
Může se samozřejmě stát, že i sekundární cíl bude plný, ale pak už je asi dáno, že se na noční plavbu budeme muset vydat. Ať už chceme, nebo nechceme. Nic v životě není stoprocentní a my jsme pro bezpečnost udělali (téměř) maximum.
Pokud chce posádka vidět Korčulu a vy jako skipper máte pocit, že místo k stání není bezpečné, musíte si prosadit svůj názor. Případně je ještě jedna možnost. Zavést kotevní hlídky. Když začnete noční hlídky rozdělovat, posádka si obvykle uvědomí, že i méně atraktivní sekundární cíl je vlastně celkem fajn.
678
Související články
Velmi nebezpečné šetření
Velmi nebezpečné šetření
Jsou díly na jachtách, na kterých se nevyplatí šetřit. Příkladem je vše, co se týče kotvy, řetězu, obrtlíků a šeklů, které vše spojují. Pokud jachta v ceně 15 milionů visí na šeklu za 5 EUR, je to šetření na nepravém místě.
Jaké je namáhání na kotvě?
Jaké je namáhání na kotvě?
Vítr na kotvišti dosahuje 30 uzlů. Kotevní řetěz je napnutý a vy uvažujete, kolik ještě vaše kotva vydrží. Jaké síle vlastně musí kotva čelit?
Hliník, nebo ocel? Test dvou kotev Ankerplex napoví
Hliník, nebo ocel? Test dvou kotev Ankerplex napoví
Španělská společnost Ankerplex má ve svém výrobním programu skládací demontovatelné kotvy z různých materiálů a v celé řadě velikostí. Patří do něj i 14kilogramová ocelová kotva, kterou se rozhodli vyzkoušet redaktoři německého Yachtu a porovnat ji s její aluminiovou obdobou. Jak test dopadl?